19. jaanuar 1998 kell 22:00

Zillertali orus suusatatakse aastaringselt

-

Tiroli Alpides, Austria ilusaimas regioonis Zillertali orus asuv Mayrhofen on viimasetel aastatel kogunud kuulsust aastaringse puhkuse veetmise kohana.

Kitsarööpmeline raudtee Mayrhofeni ja Jenbachi vahel tagab hea rongiühenduse kogu Euroopaga. Jenbachist pääseb rongiga otse Innsbrucki ja Müncheni lennujaama.

Suviti sõidab kitsarööpmelisel raudteel sajandivanune lahtine susla, kus pakutakse hõõgveini ja nn jäägriteed. Väike auruvedur on tõeline turistide maiuspala.

Mayrhofenis kehtib külaliskaardisüsteem, mis annab turistidele soodustusi tõstukipiletite, kino- ja kontserdipiletite, ujula pääsmete, giidide, tenniseväljakute jm eest tasumisel. Külalisekaardi saate hotellist, kus peatute.

Mayrhofen on suuresti ühe tänava linnake, kus suurem osa elust toimub peatänaval, mille ühes otsas on kirik ja teises otsas suusatõstuk. Kiriku lähedal asub tordikarpi meenutav Europ Haus, kus korraldatakse nii kontserte kui konverentse.

Samas asub turismiinfopunkt. Seal on võimalik ööpäev läbi elektroonilise broneerija abil vabu majutuskohti otsida. Vabade kohtade olemasolul riputatakse tavaliselt hotelli ukse kõrvale sildike Zimmer Frei.

Majutuse hind sõltub talvel ka suusatõstuki ja keskuse kaugusest, suvel sellest, kas hotellil on oma muruplats. Kevadel ja sügisel võib voodikoha eest hotellis maksta alates 160 ?illingist. Neljatärnihotelli hinnad jäävad talvehooajal alla 1000 ?illingi öö eest inimese kohta, sisaldades nii hommiku- kui õhtusöögi. See on Austria suusakuurortide taset arvestades odav.

Zillertali suurimas suusakeskuses Hintertuxi liustikul saab suusatada kogu aasta. Suvel treenivad seal paljude Euroopa riikide mäesuusakoondised. Jaanipäeval on võimalik suusatada 2660 meetrist kõrgemal. Seal asub ka viimane mägirestoran Tuxerfernerhaus.

Kuna liustik on põhjanõlval, ei pääse tugev päike lund sööma ja rajad püsivad ka suure soojaga. Kõige lumevaesem aeg on august ja september, mil suusatamine võidakse päikseliste ilmadega keskpäeval paariks tunniks peatada.

Kõige intensiivsema päiksega periood on märtsist juulini, mil päike on lume kiirguse tõttu tugevam kui ekvaatoril ja heade päikseprillide kandmine möödapääsmatu. Olen ise kogenud, et 2660 meetri kõrgusel näitas termomeeter varjus miinus 12 °C ja päikse käes pluss 35 °C.

Peale suusamõnude nautimise on Mayrhofenis ning kogu Zillertali orus piisavalt teisigi lõbutsemisvõimalusi.

Mayrhofeni vesilõbustuspark, mis meenutab Serenat, töötab terve aasta. Suvel on avatud ka välibasseinid ja päevitamise terrassid.

Suviti on populaarne ka piknike ja rännakute korraldamine mägedesse, kus on sadu kilomeetreid viitadega tähistatud rajakesi. Mäkke võib sõita ka tõstukiga ja seejärel saab valida külla laskumiseks enda võimetele vastava pikkusega matkaraja.

Liiklusvahendina kasutatakse palju mägijalgrattaid, mida saab üürida näiteks bensiinijaamast. Vajalikud rajakaardid saab turismiinfopunktist tasuta. Wechselbergi tallides võib aasta läbi ratsutada.

Ekstreemse puhkuse hindaja peaks kindlasti läbi astuma Club Zillertalist, mis asub Mayrhofeni peatänaval. Nende abiga võite täide viia oma kõige julgemad kavatsused -- lennata deltaplaaniga nii üksi kui nn taksojuhiga, osaleda paadimatkal kärestikulisel mägijõel, talvel laskuda kummipaadi või kelguga lumistelt nõlvadelt, tegelda mägironimisega. Menukamad õhtuse ajaviitmise kohad on diskoteegid Sports Arena ja Schlüssel Alm, samuti Scotland Yardi pubi.

Hetkel kuum