2. veebruar 1998 kell 22:00

Jaapan sisendab taas optimismi

Jaapani liberaaldemokraatliku partei kõrge ametnik teatas eile lisaeelarve vajadusest. Analüütikud interpreteerisid uudist kui riigi juhtiva partei soovi võtta majanduse elavdamiseks järgmisel rahandusaastal kasutusele rohkem abinõusid, kui esialgu arvati. Teade pidurdas dollari kursi tõusu jeeni suhtes ja USD kurss liikus vahemikus 126,18--126,97 jeeni. Mõningast toetust sai jeen ka Kagu-Aasia aktsiahindade tõusust pärast pikki pühi. Hongkongi, Singapuri, Tai ja Indoneesia börsiindeksid tõusid üle 10 protsendi. Tokio börsil oli hinnatõus mõnevõrra väiksem.

Kui jeeni suhtes toimus dollari väike nõrgenemine, siis Saksa marga suhtes tõusis USD kurss hommikustel Euroopa turgudel viimase poolteise nädala kõrgeimale kursile -- 1,8373 DEMini (14,6984 kroonini). Hiljem langes dollar taas alla 1,83 marga. Dollar tugevnes seoses üldise arvamusega, et Saksamaa liidupank lähimas tulevikus intressimäära ei tõsta. Kinnituse sellele said turud ka riigipanga nõukogu liikmelt Reimut Jochimsenilt, kelle väitel ei inflatsioon ega raha pakkumine ole tasemel, mis nõuaks intressimäära tõstmist. Mõne analüütiku sõnul oli see küll mõeldud rohkem turgude rahustamiseks. Saksamaa majandus on tunduvalt halvemas seisus, kui enamik arvab, ja seetõttu on Buba sunnitud suunama avalikkust rahustama sellise raskekahuri nagu R. Jochimseni.

Dollari kursi tõusu pärsib ka närvilisus, mis on seotud Iraagi sündmustega. Kui pinge suureneb, võib oodata ka dollari kursi edasist tõusu. Eile õhtul oli USD kurss 1,8222 DEMi (14,5776 krooni).

Hetkel kuum