2. veebruar 1998 kell 22:00

Kaubamaja parim müüja

Tallinna Kaubamaja õppeklass viiendal korrusel on muudetud pisikeseks poeks. Kaupadega kaetud laudade kõrval on üles seatud kassa koos kaardikeskuse antud pangaterminaaliga.

Ukse taga vestlevad ootusärevuses parima müüja kandidaadid. Üks neist kutsutakse sisse ning nagu igal hommikul tuleb tal raha üle lugeda. Samal ajal liigub laudade vahel kliendiks kehastunud mees ning valib ostukorvi kaupu. Enne seda on ta aga laual asuvast mapist valinud endale ühe paljudest maksekaartidest - mõni on kehtetu, mõnel pole raha vms. Müüja peab oskama igas olukorras kiiresti ja adekvaatselt käituda. Toime peab tulema ka päris võimatu kliendiga, kelle roll ostjat mängival härral hästi välja tuleb.

Tallinna Kaubamaja personalijuht Janika Kuusik räägib, et kaubamaja 300 müüja seas on konkurss üsna populaarne. 16 kandidaadi hulka pääseb Kuusiku sõnul eelmise aasta võitja, viis inimest aasta jooksul valitud kuu parimate müüjate seast ning lisaks pakuvad osakonnad konkursile oma kandidaadid.

Kuusik selgitab, et peale kassavõistluse on kandidaadid täitnud küsimustiku ja läbida tuleb veel kauba müümise rollimäng. Viimases peab oskama kauba eest seista ja selle ka kõige nõudlikumale kliendile maha müüma.

Õhtul kella viieks on kandidaadid valimiste kolm vooru läbinud. Aasta parima müüja tiitli ja üle 17 000kroonise preemia saab Raili Kirt spordikaupade osakonnast. Kirt märgib, et konkursi raskeimaks osaks oli maksekaartidega ette tulnud üllatused, mida tegelikult eriti sageli ei juhtu.

Stockmanni kaubamaja tegevdirektor Juha Oksanen ütleb, et Stockmannis parima müüja valimisi ei korraldata. Müüjate motiveerimiseks toimib preemiasüsteem, mis sõltub müügist ja rentaablusest, selgitab Oksanen. Lisaraha saab iga kuu parim osakond, kus preemia kõigi müüjate vahel ära jaotatakse. Parima müüja konkurss ei tooks tulemusi ja see on eilse päeva süsteem, arvab Oksanen.

Hetkel kuum