Tänapäeval kuuluvad esitlustehnika hulka mitmesugused tahvlid, LCD-paneelid, multimeedia ja grafoprojektorid. Grafoprojektori kasutamisest esitlusel on räägitud palju, vähem on räägitud kiledest, mida projektoriga esitleda.
Kilesid liigitatakse nende trükimeetodi järgi tindipritsprinteri-, laserprinteri- ja koopiamasinakiledeks. Siia lisandub veel tavaline kile, millele saab kirjutada tavalise viltpliiatsiga. Viimaseid ei tohi panna ühtegi masinasse, sest need kas sulavad sinna sisse või tindiprinteri puhul jookseb tint laiali. Kiledele on tavaliselt peale kirjutatud, mis masinasse need sobivad, mistõttu kilet ostma minnes peab teadma masina marki.
Kilesid kasutades tuleb jälgida, et need lastaks masinast läbi õigetpidi. Igal kilel on mingi märgistus -- taustapaber, pabeririba või ümaralt lõigatud serv. Taustapaber aitab leevendada masina kuumust. Kui kuuma masina puhul läheb kile pärast kujutise tekitamist laineliseks, siis ei tasu kohe ära ehmatada - kvaliteetne kile tõmbab jahtudes taas sirgeks. Kile õige kasutusviis on kirjas seadme kasutusjuhendis.
Kilede kaitsmiseks on soovitav kasutada kiletaskuid, mis kaitsevad neid näpujälgede ja kriimustuste eest. Kui kriips on kilele tekkinud, siis aitab kiletasku seda optiliselt kokku sulatada. Küljelt perforeeritud kilesid on mugav hiljem kausta köita. Uuematel kiletaskutel on eri laiusega paberservad. Need on kasulikud grafoprojektori klaasilt tuleva üleliigse valguse varjamiseks, nii et ekraanil paistab vaid vajalik A4 formaat. Taskute paberäärtele saab teha märkmeid kile kohta või märkusi ettekande sisu kohta hõlbustamaks lektori tööd. Kiletaskud hajutavad päikesevalgust, mistõttu pildi kvaliteet on parem. Augustatud äärte tõttu on kiletaskutes esitluskilesid hea arhiveerida.
Milline on hea kile:
- kujutis kilel on selge ja terav ning värv ühtlane
- pind ei ole täpiline
- värvaine kinnitub ühtlaselt, kuivab ega lähe laiali
- kilel ei ole n-ö õlilaike
- kile pind on töödeldud antistaatilise ainega, mis võimaldab panna koopiamasinasse või printerisse terve paki kilesid
- kile ei muutu seistes kollaseks
Kuidas kasutada kilet esitlusel:
- ühel kilel tuleb esitada üks idee
- kilel tuleb esitada võimalikult vähe teksti, maksimaalselt kümme rida ja mitte rohkem kui kuus sõna real ükasutage värve, kuid mitte rohkem kui nelja värvitooni
- kasuta kiledel sama tekstifonti
- horisontaalkilele mahub rohkem teavet
- kujutis ekraanil olgu küllalt suur
- kasutada tuleb ühtset kujundusstiili
Seotud lood
Sügistalvine hooaeg on käes ja sellega seoses kuulutame taas välja valdkondade ja maakondade TOP-id, kus tunnustatakse Eesti ettevõtluse tublimaid tegijaid. TOPides osalemine annab ettevõttele võimaluse näidata oma majandustulemuste tugevust ja olla nähtav laiemale publikule.
Hetkel kuum
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Tagasi Äripäeva esilehele