10. veebruar 1998 kell 22:00

Kanada dollar 140 aasta nõrgim

Kanada dollar on viimase aasta jooksul kukkunud USA dollari suhtes 73 sendilt 68-le, kuid põhiline osa sellest langusest on toimunud viimaste nädalate jooksul. Kanada ajakirjanduses pööratakse sellele probleemile väga palju tähelepanu, kusjuures nähakse selles nii häid kui halbu külgi.

Riigi sisemajanduse kogutoodangust (SKT) läheb ligi 40% eksporti ja ekspordist omakorda 80% suundub Ameerika Ühendriikidesse. Kui valuuta on nõrk, siis soodustab see nii SKT kui ka ekspordi kasvu. Kuid nõrk Kanada dollar tekitab USA firmades huvi osta ära oma Kanada konkurente. Sellesuunalist aktiivsust on juba märgata. Erilist huvi pakuvad eelkõige need sektorid, kus kulud on Kanada dollarites ja tulud USA dollarites. Niisugusteks juhtudeks on näiteks Kanada allhankija USA autofirmale või energiafirmale, mis müüb õli USA dollarite eest.

Praegune areng on aktiviseerinud ka Kanada firmasid, kes püüavad USA firmadega paremaks konkureerimiseks omavahel ühineda või liitlasi leida. Näiteks eelmisel nädalal ühinesid Trans Canada Pipeline ja Nova, et kaitsta end ülesostmise eest.

Samal ajal kui Kanada majandus püüab end kaitsta, on riigis käivitunud elav debatt selle üle, kuidas hoida ära kultuurielu amerikaniseerumist. Lisaks Kanada kultuuri kaitse seadustele tahetakse vastu võtta uued seadused, mis sätestaksid kinode ja teatrite repertuaaris kodumaiste filmide ja lavastuste nõutavad kvoodid.

Kanada keskpanga president Gordon Thiessen pidas sel nädalal kõne, kus ta püüdis suurendada usaldust Kanada dollari vastu. Ta kinnitas jõuliselt, et Kanada tõhus majanduskasv sel aastal jätkub Aasia kriisist hoolimata ja tuleb umbes neli protsenti. Sõltumatud eksperdid ennustavad SKT kasvuks 3,25% ja inflatsiooniks 1%.

Kaks nädalat tagasi oli keskpanga asepresident Bernard Bonin avaldanud arvamust, et keskpank peaks loobuma oma monetaarpoliitika kavandatud karmistamisest. See tekitas turul kohe spekulatsioone, et keskpank ei kavatse intressimäärasid tõsta, mis omakorda suurendas survet dollarile. Survet lisab ka see, et kinnitamata andmetel ulatub Kanada jooksevkonto puudujääk aastaarvestuses 30 miljardi Kanada dollarini.

Mõnevõrra aitas Kanada dollarit tugevdada jaanuari töötusstatistika, mis näitab hõive paranemist. See kergitas Kanada dollarit USA dollari suhtes 68,2 sendilt 69,90-le. DI-FT

Hetkel kuum