5. märts 1998 kell 22:00

Meresõiduki ostja esimesed sammud

Lõbusõiduks on meie suvi lühike ning kaatrid-jahid ja nende hooldamine väga kallis. Sooja mereilma on Eestis juunist augusti lõpuni. Harrastussõidukit on mõtet soetada vaid neil, kes on tõelised merefännid.

Kui tahate endale või firmale meresõidukit osta, mõelge eelnevalt hoolega, milleks te seda kasutama hakkate. Kui te sellele küsimusele vastata ei suuda, jätke ost katki ning kulutage oma raha otstarbekamalt.

Kui aga jääte soovile kindlaks, on praegu juba viimane aeg meresõiduk välja valida ja tellimus esitada -- suuremate kaatrite tellimuse täitmiseks kulub 3--4 kuud, väiksemate kättetoimetamiseks kuni kuu.

4--5meetrised meresõidukid

Isegi siis, kui olete oma merehuvis kindel, peate paadi valikul lähtuma kasutamise eesmärgist.

Rannalähedasteks lõbusõitudeks ja kalapüügiks sobivad väiksed plastist või merealumiiniumist lahtised rippmootoriga paadid.

Need on suhteliselt odavad, kergesti hooldatavad ning ökonoomsed.

Näiteks Tallinnas Naviplastis valmistatud Navi 425 maksab vaid 13 000--14 000 krooni.

Uue rippmootori saab 13 000--20 000 krooni eest. Väikepaatide hind koos mootoriga võib ulatuda kuni 100 000 kroonini. Üldjuhul on selliste väikepaatide pikkuseks 4--5 meetrit.

Kuni 7,5meetrised meresõidukid

Järgmisse suurusklassi kuuluvad kaatrid on kuni 7,5 meetrit pikad. Neil on üldjuhul ka kajut, kus on magamiskoht kahele.

Päris avameresõiduks ei ole needki mõeldud. Merekindlamate mudelitega võib siiski Kihnu ja Ruhnu sõita. Muidugi ainult tuulevaikse ilmaga. Selliste sõidukite hinnad algavad 100 000 kroonist, ulatudes kuni 900 000 kroonini.

7--12meetrised meresõidukid

Kolmandaks suurusklassiks võib tinglikult pidada pikkusevahemikku 7--12 meetrit. Veel pikemate meresõidukite juhtimiseks on vajalikud tõelised kaptenipaberid. Harrastusjuhil soovitan jääda lubatu piiresse. Suuremate kaatrite juhtimine ei nõua ainult pabereid, vaid ka lisaoskusi ning pidevat treeningut.

Kuni 12meetriste klassi kuuluvad enamasti esinduslikud ja merekindlad kaatrid, mis on mõeldud ka pikemateks meresõitudeks. Magamisvõimalus on seal 4--6 reisijale, lisaks WC koos pesemisvõimalusega, pliit, külmik, küttesüsteem, hulgaliselt panipaiku. Hinnad algavad 600 000 kroonist ja ulatuvad 5--6 miljonini.

Soovitatavad lisaseadmed

Lisaks soovitan muretseda ka navigatsiooniseadmed.

Elektroonilise logita on Eestimaa madalates, kivistes ning halvasti märgistatud vetes väga keeruline liikuda. 5000 krooni maksev logi näitab sügavust, põhja reljeefi, liikumiskiirust, läbitud distantsi ja vee temperatuuri.

Hetkel kuum