11. märts 1998 kell 22:00

Tokios taas uus arreteerimine

Viimastel nädalatel tuleb Jaapanist pea iga nädal järjest uusi skandaale, mis on seotud rahandusministeeriumi või keskpanga kõrgete ametnikega. Erandiks ei ole ka käesolev nädal. Eile arreteeriti Tokios Jaapani Panga kapitaliturgude osakonna direktor Yasuyuki Yoshizawa. Uudise mõjul langesid aktsiate hinnad Tokio börsil keskmiselt 1,33 protsendi võrra ning jeeni kurss langes dollari suhtes peaaegu kaks jeeni viimase seitsme nädala madalaimale tasemele. Turud on seisukohal, et üksteisele järgnevad skandaalid võtavad võimukandjatelt kogu jõu ning hädavajalikud probleemid, mis oleksid vajalikud majanduse arendamiseks, jäävad tagaplaanile.

Jaapani nõrga majanduse tingimustes on sisetarbimine muutunud minimaalseks ja kaupade import järjest väheneb. Jaanuaris kasvas Jaapani väliskaubanduse ülejääk võrrelduna möödunud aasta jaanuariga 136,6% võrra 538,8 mld jeenini. Jooksevkonto ülejääk kasvas samal perioodil koguni kolm korda 476,2 mld jeenini. Kui tavaliselt mõjuvad uudised Jaapani väliskaubanduse ülejäägi järjekordsest kasvust dollari kursile pärssivalt, siis eile jätsid turud selle tähelepanuta.

Jeenile mõjus nõrgestavalt ka teade Indoneesia presidendi taasvalimisest. Inauguratsioonikõnes president Suharto küll ei maininud sõnakestki valuutakomitee süsteemist, ei lisanud ta aga ka mitte midagi majanduskriisist ja selle ületamise võimalustest.

Nõrk jeen toetas dollarit ka Saksa marga suhtes, mis liikus suurema osa päevast ülalpool 1,83 DEMi ning tõusis õhtuks 1,836 DEMini.

Hetkel kuum