2. aprill 1998 kell 22:00

Ukraina raada valimised ei toonud lahendust

Ukraina kommunistid said nimekirja alusel 84 ja üksikkandidaatidena 39 kohta. Nende võimalikest pahempoolsetest liitlastest kogus sotsialistide ja talunike valimisblokk 32 kohta ja edumeelne sotsialistlik partei 16 kohta. Kokku jääb sellest aga parlamendienamuse moodustamiseks väheseks. Otsustavaks kujuneb see, kuhu leeri siirdub 114 sõltumatut parlamendiliiget, kellest enamiku moodustavad ärimehed ja riigiametnikud. Sõltumatuid peetakse otsustavaks teguriks, kas parlament hakkab töötama presidendi poolt või vastu. Kuna nende seas on palju ärimehi, siis on tõenäoline, et nad on huvitatud ettevõtlust toetavate seaduste väljatöötamisest. Peale nende ületas neljaprotsendilise parlamendikünnise veel viis väiksemat erakonda.

Kolmapäeval, kui kommunistide võit ja valimistulemused teatavaks said, oli Ukraina börsisüsteem PFTS, kus kaubeldakse 225 firma aktsiatega, rahulik ning aktsiahinnad kõikusid oma tavaulatuses. Teisipäeval oli tehingute maht 2,12 miljonit grivnat ja kolmapäeval 2,17 miljonit grivnat.

«Turg näitab, et ta ei pelga valimiste tulemusi. Põhiostjad on välisinvesteerijad,» ütles maaklerifirma Finance and Credit Investments analüütik Ivan Prodan.

President Kut?ma ja valitsuse reformid on olnud vaevalised, sest senine vasakpoolne parlament püüdis neid kogu aeg protseduuridega venitada ning raskendas kulude kärpimist ja erastamise kiirendamist. Valitsuse suurimaks saavutuseks on stabiilne valuuta, kuid tal ei ole õnnestunud inimeste elatustaseme halvenemist peatada. Kaevuritel, töölistel ja pensionäridel on saamata kuue kuu palk ja pension, mille kogusumma on 44,4 miljardit Eesti krooni. Inimeste rahulolematuse tõttu läkski nii palju hääli vasakpoolsetele, mis aga omakorda pikendab nende vaevusi veel neli aastat.

Tuleval nädalal saabub Ukrainasse rahvusvahelise valuutafondi (IMF) delegatsioon, et arutada Ukrainale vajaliku 585 miljoni dollari suuruse osalaenu andmist. REUTERS-FT-ÄP

Hetkel kuum