13. aprill 1998 kell 22:00

Olümpia rentnik eelisolukorras

Hotelli Viru juhatuse esimees Yrjö Vanhanen ütles, et rahandusministeeriumi ametnikud on sõlminud Reval Hotel Groupiga omanike huve kahjustava rendilepingu. «Rendi hind on alla rahvusvahelise keskmise ning seob omanikku veel 12 aastat,» ütles Vanhanen.

1997. aastal maksis Reval Hotel Group hotell Olümpia hoone kasutamise eest renti 21,3 miljoni krooni.

Reval Hotel Group ei pea järgneva paari aasta jooksul hotelli Olümpia omanikule renti maksma, sest ta remontis rohkem kui 50 mln krooni eest hotelli fassaadi ning kokkuleppe kohaselt läheb rendisumma remondikulude katteks. Vanhaneni sõnul kahandab halb rendileping ja renditulude arvel tehtud fassaadiremont võimalike investorite huvi Olümpia ostmise vastu.

Hotelli Olümpia rentimisel riigi huve esindav rahandusministeeriumi asekantsler Peep Lass keeldus hotelli rentimise ja remondiga seotud asjaolusid selgitamast ning üldse Äripäevaga suhtlemast.

Rahandusministeeriumi pressisekretär Aili Ohlau ütles, et kõik hotelli rentimise ja remontimisega seotud asjaolud on salastatud. «Rahandusministeerium ei ole kohustatud selle lepingu kohta infot andma. Ka ametnikud, kes tehinguga seotud, on konfidentsiaalsed,» selgitas Ohlau.

Reval Hotel Groupi poolt börsile saadetud prognoosi kohaselt jääb rahandusministeeriumil hotell Olümpia rentnikult sel aastal saamata ligi 19 miljoni krooni.

Rahandusminister Mart Opmann kummutas arvamuse, et ministeeriumi ametnikel võib olla seoses Olümpia rentimisega Reval Hotel Groupile korruptiivseid huvisid. «Rendileping on vaid üks hinnategur, mis muutub kõikidele pakkujatele avalikuks,» selgitas Opmann. «Siin on tegemist puhta äri, mitte korruptsiooniga.»

Peaministri majandusnõuniku Heido Vitsuri sõnul jäävad mõned hotelli Olümpia tehingud selgusetuks. «Erastamise korral peavad kõik tehingud olema läbipaistvad, vastasel korral tekkib sisetehingu kahtlus,» ütles Vitsur.

«Valitsusele esitatud paberitest selgub, et remondi puhul toimus tasaarveldamine, kuid kontekstist ei selgu, kui palju on riik omanikukasu saanud,» märkis majandusnõunik.

Reval Hotel Groupi renditava hotelli Olümpia direktori Tarmo Sumbergi sõnul peletab rendilepingu ja kohustuste ületulek Olümpia erastamiselt vaid lühiajalisi investeerijaid. «Rahandusministeerium käitus korraliku omanikuna ning fassaadiremont oli vajalik, et hoone püsti püsiks,» ütles Sumberg.

Paari järgneva aasta rent jääb Reval Hotel Groupile fassaadi remondiks tehtud kulutuste katteks. Tarmo Sumberg ei soovinud avaldada rendisumma suurust. Ta ütles, et rent on seotud hotelli käibega. Olümpia mullune aastakäive oli ligi 200 miljonit krooni, seega on rendisumma ligi 10 protsenti hotelli käibest.

Olümpia vana fassaadikatte ostis vannitootja Balteco oma Raplamaa tehase fassaadi katteks.

Erastamisagentuuri nõukogu võib arvata Olümpia erastatavate objektide nimekirja järgmisel nädalal. Agentuuri pressisekretäri Epp Kirsi sõnul saavad rendilepinguga tutvuda vaid ostmiseks registreerunud isikud, kes lubavad säilitada teabe konfidentsiaalsuse.

Hetkel kuum