28. aprill 1998 kell 22:00

Harju päästeteenistusel on raha otsakorral

Harjumaa päästeteenistuse ametiühingu usaldusisiku, endise päästeteenistuse direktori Georg Ambachi sõnul on raskeim olukord päästeteenistuse autode ülalpidamisrahaga.

Päästeteenistuse tänavusest eelarvest on sõidukite ülalpidamiseks eraldatud poolteist miljonit krooni, kolm korda rohkem kui eelmisel aastal.

Ometigi võib Ambachi sõnul juba mai lõpus tekkida olukord, kus tuletõrje ei saa kõikidele väljakutsetele reageerida.

Harjumaa päästeteenistuse asedirektor Alo Tamsalu nõustus, et juba mai lõpus võib tekkida mullu detsembriga analoogiline olukord, kus tuletõrje sõidab välja vaid eluruumide, mitte abihoonete põlengu puhul.

Tamsalu põhjendas majandamiskulude kriitilist hetkeseisu eelmisest aastast üle tulnud rohkem kui 800 000 kroonise võlaga, mida sel aastal tagasi on makstud. Sellest võlast pool miljonit krooni tekkis Tamsalu sõnul autode ülalpidamiskulude katteks ning seda vaatamata asjaolule, et remondiks kulutati väga vähe.

Praegu on päästeteenistusel 50 autost vaid üheksa, mis remonti ei vaja, lisas ta.

«Ei ole osatud eelarve kulutusi planeerida,» väitis Georg Ambach, «Lahti on küll kirjutatud erinevad kulunormid aasta lõikes, kuid millegipärast on neid kogu aeg ületatud.»

Lõpukorral on ka renditud pindade majandamiskulud, kus 600 000 kroonist on kulutatud juba 513 000 krooni.

Tamsalu nõustus, et liiga palju raha läheb rendimakseteks. Seitsmest komandost asub vaid kaks päästeteenistuse oma ruumides. Olgugi et Tamsalu sõnul ei ole komandosid liialt palju. «Vastupidi, meil tuleb neid juurdegi,» lausus ta.

Nimelt tulevad päästeametile üle ka seni metsaameti halduses olnud metsakustutuskeskused, mis Tamsalu sõnul tähendab Harju päästeametile veel üheksat amortiseerunud autot turja peale.

Olukorra parandamiseks on Harjumaa päästeamet esitanud kahe miljoni kroonise taotluse riigi päästeametile. Kui taotlust ei rahuldata, tuleb Tamsalu sõnul küsida raha maavalitsuse kaudu valitsuse reservfondist.

Hetkel kuum