29. aprill 1998 kell 22:00

Venemaa valitsus loomisel

Hakkab selguma Venemaa valitsuse koosseis. Kaotatud on kaks esimese asepeaministri kohta ja nende asemele tuleb kolm asepeaministrit, kellest kaks on teada. Ühe asepeaministrina jätkab reformipoliitik Boriss Nemtsov. Ta hakkab vastutama riigi kütuse- ja energiatööstuse eest.

Teiseks asepeaministriks saab 40aastane Viktor Kristenko, kes varem oli aserahandusminister ja enne seda T?eljabinski asekuberner. Tema vastutab riigi ja piirkondade finantsasjade eest.

Oma portfelli säilitavad 34aastane rahandusminister Mihhail Zadornov, välisminister Jevgeni Primakov, kaitseminister Igor Sergejev ja siseminister Sergei Stepa?in. Uued mehed valitsuses on teedeminister Nikolai Aksenenko ja haridusminister Aleksandr Tihhonov.

Riigi kasvav võlakoorem, närviline turg, maksmata palgad, madal nafta hind, defitsiitne eelarve -- need on probleemid, mille lahendamisel uus valitsus peab ruttu tulemusi saavutama, kui ta riigi lubatud majandustõusuteele tahab juhtida. Aasta esimesel kahel kuul Vene sisemajanduse kogutoodang (SKT) ei kasvanud. Esimese kvartali SKT oli 568,8 miljardit rubla.

President Boriss Jeltsin usub, et Kirijenko suudab majanduse seisakust välja tuua, kuid on selge, et tema majanduspoliitika ei kujune populaarseks. Peaminister on hoiatanud, et kriitiline majandusseis vajab karmi finantspoliitikat, säästlikku eelarvet, tugevat rubla ja turumajandusreforme.

Kirijenko on juba teatanud, et kavatseb eelarvekulusid kärpida 7% ehk 83 miljardi Eesti krooni võrra, et saada jagu Aasia kriisi ja madala naftahinna tekitatud kahjudest. Samuti lubab ta tänavu alandada riigiobligatsioonituru intressi praeguselt 35 protsendilt 16--18-le.

Analüütikud usuvad, et Kirijenko teab, mida on vaja teha, kuid kahtlevad, kas ta suudab seda ellu viia, sest poliitikas uustulnukana puudub tal side bürokraatiaaparaadiga. Samuti, teades riigiduuma hääletustulemusi, võib öelda, et peaministri toetus parlamendis on nõrk. BNS-ETA-DI-ÄP

Hetkel kuum