Jeeni langus ei näi peatuvat

20. mai 1998, 00:00

Jaapani jeen langes eile jätkuva kodusõjaohu tõttu Indoneesias Aasia turgudel 136,60 USD/JPYni. Euroopa turgude avanedes sai jeen pisikese toetuse president Suharto lubadusest korraldada uued valimised ning sealjuures ise mitte kandideerida. Viimase lubaduse suhtes olid maaklerid väga pessimistlikud, kui mitte enamat öelda. Suurenes ka oht, et jeeni asub kaitsma Jaapani Pank. Kriisist kahjustatud Austraalia dollari kaitseks sooritas rohelise mandri keskpank USD müüki. Austraalia valuuta langes taas uuele, viimase 12 aasta madalaimale tasemele.

Taas kostavad jutud Jaapani Panga intressimäärade langetamise kohta. On oht, et intresside langetamine toob jeenile kasu asemel kahju. Intressid on püsinud rekordmadalal tasemel (0,5 protsenti) juba alates 1995. aasta lõpust. Riigi 10aastase tähtajaga võlakirjade tulumäär langes taas uuele rekordtasemele -- 1,265 protsenti.

Reitinguagentuuri Moody'se väitel võidakse deflatsioonilise surve jätkumisel alandada saareriigi ettevõtete reitingut. Eriti puudutab see ehitus- ja finantssektorit. Seega on suur oht, et Jaapani finantskriis süveneb veelgi, mis omakorda võib paisata jeeni kursi sügavikku.

Tugeva surve alla on sattunud ka Vene rubla, mille kaitseks keskpank tõstis refinantseerimismäära 30 protsendilt 50-le. Kuna rubla ei ole vabalt konverteeritav valuuta, langes keskpanga kurss vaid 50 punkti võrra 6,1700 USD/RUBni.

Saksa marga suhtes liikus dollar kitsas poolepennises vahemikus (1,7814--1,7863 DEMi).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing