11. juuni 1998 kell 22:00

Kehv surfipäev on parem heast suvisest tööpäevast

Sõna «surf» ja «surfama» on tulnud küll lainelauasõidust ja tähendab algupäraselt lainelaual surfamist, kuid praktikas kasutatakse nimetatud sõnu väga laialdaselt ka purjelauasõidu kohta.

Eriti suupärane on see Eesti oludes, kus lainelauasõitu harrastada praktiliselt ei saa ja öelda purjelauasõidu kohta wind-surfama või purjelauatama oleks üpris kohmakas.

Surf ei diskrimineeri harrastajaid soo ega ea järgi -- tuleb vaid valida sobiv varustus. Eesti vanim surfar on üle 80aastane vanadaam, kes veel hiljuti osales Eesti suurimal ja põnevaimal surfiüritusel Aegna maratonil.

Ka lastele tehakse spetsiaalseid laudu ja purjesid, mis arvestavad laste väiksema kaalu ja jõuressursiga.

Purjelaudu võib liigitada järgnevalt:

Pikad lauad

Pikad lauad on tavaliselt 360--380 cm pikkused, suure mahu ehk ujuvusega lauad, mis tagavad stabiilsuse algajale ja hea kiiruse vaikse (kuni 6 m/s) tuulega. Tavaliselt komplekteeritakse need ühe keskmist või suuremat mõõtu purjega (ca 6--7,5 m²) või ka kahe erinevat mõõtu purjega (näiteks 5,7 ja 7,5 m²).

Sõiduomadused tugevama tuulega ei ole võrreldavad väiksemate laudadega: pikad lauad on kohmakad, nendega ei saa hüpata ega efektseid manöövreid teha. Väga tugeva ja suure laine korral on nendega sõitmine võimatu.

Kompromisslauad

Kompromisslaudade pikkus jääb 310--345 cm vahele. Need sobivad üleminekulauaks päris väikestele laudadele. Algajale tunduvad need väikse mahu tõttu ebastabiilsed (eriti raskematele meestele), kuid paari sõidupäeva järel harjub sellega.

Kompromisslauaga saab sõita nii vaikse kui ka tugevama tuulega -- see on universaalne lauatüüp.

Tõsisele harrastajale soovitan sellele lauale kahte-kolme erinevat mõõtu purje (ca 5--7,5 m²), pühapäevasõitja saab hakkama ka ühe ca 6,5m² purjega. Kompromisslaua teeb universaalseks ka see, et koos väiksemat ja kergemat sorti purjega sobib see ideaalselt lastele.

Fun-lauad

See nimetus on pisut tinglik, sest ka kompromisslaudu nimetatakse fun-laudadeks, kuid siinkohal mõistame selle all kõiki laudu, mille pikkus jääb vahemikku 250--315 cm. Algajal ei ole selle lauaga paraku midagi teha. Isegi hea pika lauaga sõitjal võib kuluda harjutamiseks terve suvi, et sellise väikse pilpaga hoog sisse saada.

Väikestel laudadel on ainukesteks tingimusteks tuul, aeg ja raha. Tuul seepärast, et alla 5--6 m/s tuulega lihtsalt pole võimalik fun-laudadega sõita, sest need vajuvad sõitja raskuse all vee alla. Aeg seepärast, et sellise lauaga sõitma õppimine nõuab rohkem aega. Sõiduaega aga ei saa valida -- tuleb sõita siis, kui tuult on. Raha saab tingimuseks sellepärast, et reeglina tuleks soetada kaks eri mõõtu lauda ja vähemalt kolm eri mõõtu purje.

Hetkel kuum