21. juuli 1998 kell 22:00

IMFi uus rahasüst

Kohe saab Venemaa kätte 4,8 miljardit dollarit. Ülejäänud 6,4 miljardit makstakse välja septembris ning järgnevatel kuudel, tingimusel, et reformid kulgevad plaanipäraselt.

IMFi raha, mis on osa Venemaale eraldatud 22,4 mld dollari suurusest abipaketist, läheb keskpanga valuutareservide täiendamiseks ja rubla kursi toetamiseks.

Viivitust põhjendas fond sellega, et Venemaa valitsus ei ole veel kõiki laenutingimusi rakendanud ning duuma vastuseis on olulistes küsimustes murdmata.

Eelarvetulude suurendamiseks kehtestab Venemaa valitsus duuma vastuseisust hoolimata 1. augustist 20protsendilise käibemaksu, mis laekumise parandamiseks tuleb ära maksta kauba üleandmisel. Neli korda kõrgemad maamaksud kehtestati presidendi dekreediga, parlamendi maksude alandamise eelnõudele pani president veto.

Lisaks maksustab Venemaa täiendava 3% maksuga kõik importkaubad, mille hindu kergitab veelgi luksuskaupadele kehtestatud 5% müügimaks.

Maks, mis on vastuolus liberaalse turumajanduse põhimõtetega, peab toetama riigi maksebilanssi, mis ähvardab toorainehindade madalseisu tõttu tänavu defitsiiti jääda.

Venemaa valitsusel õnnestus sel nädalal kergendada oma lühiajaliste võlgade koormat ja vahetada 6,4 mld dollari eest riigivõlakirju ümber 7--20aastase tähtajaga eurovõlakirjadeks. GKOde teeninduskulud nõudsid valitsuselt viimasel ajal juba 1,3 mld dollarit nädalas.

«3-4 kuuks peaks surve rublale vaibuma. Venemaa on selleks korraks kuristiku servalt pääsenud,» kommenteeris Citibanki Vene analüütik Nicholas Sundström.

IMFi prognoosi järgi suudab Venemaa laenuraha abil saavutada tuleval aastal 1% majanduskasvu, ehkki SKT tänavu veel kahaneb protsendi võrra. Föderaaleelarve puudujääk peaks tuleval aastal kahanema tänavuselt 5,6%-lt 2,8%-le SKTst. REUTERS-FT-BNS-ÄP

Hetkel kuum