26. august 1998 kell 22:00

GKOd kukutasid börse

Riia börs vedas päeva lõpuks välja väikese tõusu, mille põhjuseks oli osaliselt Riia Kommertspanga tugev hinnatõus. Maaklerite sõnul oli siiski tegu puhtalt tehnilise hinnatõusuga ning turu trend on praegu selgelt alla, arvestades Läti pankade suurt seotust Vene turuga ning GKOde konverteerimise skeemist tulenevaid kahjusid. Turul praktiliselt puuduvad ostjad ning vähemalt kuni elementaarse selguse saamiseni Vene sündmuste edasises arengus pole põhjust oodata mingit muutust.

Leedu aktsiad langesid täna taas rekordiliselt madalale tasemele. Paljuski oli kukkumises süüdi Vilniuse Pank tänu kuuldustele, nagu kavatseks välisinvestor müüa 3--5% osaluse pangas. Hermisega ei tehtud päeva jooksul ainustki tehingut. Rokiskist tabas turu põhilöök, aktsia kaotas üle 13%, kuna Snaige ühena vähestest tõusis.

Vene aktsiad reageerisid GKOde restruktureerimisplaanile negatiivselt ning hinnad hakkasid kiirelt langema. Maaklerite kommentaaride kohaselt oli avaldatud plaan väga ebameeldiv, ent üldiselt ootuspärane. Turu käibed on minimaalsed, likviidsus kadunud, kuna osalised on vastastikku limiite sulgemas. See näitab, et kadunud on ka turuosalistevaheline usaldus ning nüüd vaadatakse, kes tegijatest kriisi mõjul kukkuma hakkavad. Kindlasti ei jäta selline ebakindlus mõju avaldamata ka paljukannatanud aktsiaturule.

USA aktsiaturud spurtisid küll teisipäeva hommikul üles ning tipphetkel näitas Dow enam kui sajapunktist tõusu, kuid uudis Vene sisevõla restruktureerimisest rikkus paljude investorite tuju ja õhtuks oli kaotatud enamik päevasest võidust. Ehkki Vene kriisi otsene mõju USA-le on nõrk, ähvardab sealseid firmasid kriisi laienemine Ladina-Ameerikasse ja keskmine investor hakkab üha enam tajuma toimuva globaalset olemust. See muudab paljusid ettevaatlikuks ning sunnib enam vahendeid suunama ohututesse paikadesse, näiteks võlakirjaturule.

Hetkel kuum