26. august 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Valitsus langetab otsuse, kas müüa Eesti kaks suuremat elektrijaama USA kompaniile NRG Energy, septembri jooksul, kinnitas peaminister Mart Siimann.

Valitsuse otsuse aluseks on NRG Energy esitatud äriplaani analüüsiks moodustatud komisjoni ettepanek, ütles Siimann eile ajakirjanikele.

Kuigi valitsus tutvus äriplaanile tehtud rahvusvahelise ekspertiisiga, on lõppotsuse eelduseks Siimanni sõnul siiski komisjoni hinnang. BNS

Tuleva aasta ligi 18 miljardi kroonini küündiva riigieelarve uus eelisvaldkond on teedeehitus, milleks valitsus kavatseb suunata 200 miljonit krooni lisaraha.

Valitsus arutab võimalust linna- ja vallateede eelisarendamiseks, ütles peaminister Mart Siimann eilesel pressikonverentsil.

Siimanni sõnul ei kavatse valitsus 200 miljonit lisaraha suunata mitte teedeehitusse, vaid elu intensiivistamisse maal ja linnas.

Tuleva aasta riigieelarve prioriteedid on endiselt ka sisekaitse ja kõrgharidus, regionaalpoliitika ja elamumajandus. BNS

Rahvusvaheline kohalikele omavalitsustele suunatud rahanduskontsern Dexia pakub kümnele Eesti linnale võimalust laenu saada, nõudmata laenude ühtekoondamist.

Tallinna linnavalitsust külastanud Dexia Põhja- ja Ida-Euroopa juht ning regionaalsed juhid kinnitasid, et annaksid Eesti suurematele linnadele soodsatel tingimustel laenu, ütles abilinnapea Ants Leemets.

Munitsipaalidele ja avalikule sektorile spetsialiseerunud suurpanga juhid ei sea laenu andmise eelduseks linnade koondumist, võimaldamaks suuremat laenu soodsamatel tingimustel, märkis Leemets. BNS

Peaminister Mart Siimann avaldas eile veendumust, et Eesti-Venemaa valitsuste ühiskomisjon töötab edasi vaatamata Venemaa valitsuse vahetumisele.

«Vaatan tulevikku optimistlikult,» ütles Siimann. «Olen veendunud, et komisjon jätkab tegevust ka T?ernomõrdini ajal.»

Ühiskomisjoni alakomisjonid töötavad Siimanni sõnul praegu pingeliselt.

«On dokumente ja lepinguid, millele võiks juba septembris Tallinnas alla kirjutada,» sõnas Siimann. BNS

Kohtla-Järve mööblifirma Virko juhatus kaalub võimalust esitada ise taotlus ettevõtte pankroti väljakuulutamiseks.

Tänavu aprillis esitas Ühispank Kohtla-Järve linnakohtule Virko suhtes pankrotiavalduse, milles pank märgib, et võlanõue moodustab tagastamata laenu ja viiviste näol üle 20 miljoni krooni, kirjutab Põhjarannik.

Kohtla-Järve linnakohus jättis pankrotimenetluse algatamata, kuna põhivõlg 6,4 miljonit krooni on pandiga tagatud.

Mööblifirma Virko juhatus on jõudnud seisukohale, et pankrotti on keeruline vältida, ütles ettevõtte pearaamatupidaja Viive Keskküla. BNS

INKO Balti panga likvideerimiskomisjon üritab reedel müüa pangale kuuluvat Haapsalus asvuvat õmblusvabrikut.

INKO Balti Panga liige Sergei Narusberg ütles, et tootmishooned on koormatud rendilepingutega ja hind on seetõttu suhteliselt madal. Endise Sule vabriku terriooriumil tegutsevad mitmed õmblusfirmad, kellega sõlmitud lepingud kehtivad aastani 2003--2007, selgitas ta.

Narusbergi sõnul on hoonekompleksi alghind kaks miljonit krooni. Ilma rendilepinguteta võiks hind olla kaks korda kõrgem, ütles ta. BNS

ABB ja Kunda Nordic Tsement AS sõlmisid eile lepingu Kunda Nordic Tsemendi elektri- ja mehaanikaseadmete korrashoiufirma ABB Kunda Tervise ASi loomiseks.

«Andes seadmete korrashoiu üle spetsialistidele, võime keskenduda põhitegevusele, mis on tsemendi valmistamine, müük ja sadamategevus,» selgitas Kunda Nordic Tsement ASi juhatuse esimees Jan Owren ettevõtte loomise vajadust. BNS

Eesti pangad on juulikuus laenamist ettevõtetele vähendanud, juuli laenukäive jäi tänavu kuude lõikes madalaimaks.

Juulis ettevõtetele väljastatud laenud moodustasid 752,7 miljonit krooni, mis on 29,8 protsenti vähem kui juunis.

Pankade poolt äriühingutele väljastatud laenud moodustasid juuli lõpu seisuga 15,2765 miljardit krooni, mis on 6,7 miljonit krooni rohkem kui juuni lõpus. BNS

HK Ruokatalo aktsionärid kinnitasid eile erakorralisel koosolekul suunatud aktsiaemissiooni Talinvestile ja Epeksile.

HK Ruokatalo aktsiakapitali suureneb suunatud emissiooniga 195 250 000 Soome margalt 19 772 450 marga võrra.

Kokku emiteerib ettevõte 395 449 A-aktsiat nimiväärtusega 50 marka.

Õigus aktsiate märkimiseks on AS Talinvestil (98 430 aktsiat) ja AS Epeksil (297 019 aktsiat).

Aktsiate märkimine algab 26. augustil ja lõpeb 30. septembril.

A-aktsiate nimiväärtus on 50 marka ja märkimishind 197 marka.

HK Ruokatalo seitsmeliikmelise nõukogu uueks liikmeks valisid aktsionärid Epeksi tegevdirektori Toomas Kõuhkna. STARTEL-BNS

Täna kolme ministriga kohtuvad toiduainetööstuse juhid arutavad turukorralduslikke küsimusi, sealhulgas tollimaksude kehtestamise võimalikkust.

Kohtumisel põllumajandusminister Andres Variku, rahandusminister Mart Opmanni ja majandusminister Jaak Leimanniga arutavad toiduainetööstuse juhid tollimaksu kehtestamist kolmandatele riikidele, ütles põllumajandusministeeriumi pressiesindaja. BNS

Eesti Energia müüs tänavu seitsme kuuga 350,83 miljonit kilovatt-tundi elektrienergiat, mis on 12,9 protsenti vähem kui mullu sama ajal.

Poole aasta võrdluses on tänavune elektrienergia müük mullusega võrreldes vähenenud 13,9 protsenti, teatas Eesti Energia pressiesindaja.

Elektrienergia müük siseriigis on seitsme kuuga samuti vähenenud -- 4,1 protsenti, ent poole aasta võrdluses oli siseriigi müük mullusega võrreldes suurem. BNS

Eestis tegutsevad pangad on esimese poolaasta seisuga enam kui poole laenudest andnud Tallinnasse.

Eesti Panga andmetel on Tallinnas asuvatele laenuvõtjatele laenatud 13,305 miljardit krooni ehk 56,9 protsenti laenudest. Keskmine Tallinnasse väljastatud laenusumma oli 245 000 krooni, mis on kaks korda suurem Eesti keskmisest.

Tartusse on pangad laenanud 1,718 miljardit krooni ehk 7,3 protsenti laenudest. BNS

Eesti väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsiooni (EVEA) volikogu vabastas teisipäeval ametist tegevdirektor Ain Noormägi seoses tema töölepingu lõppemisega.

EVEA presidendi Indrek Stahli sõnul ei soovinud Noormägi enam EVEA tegevdirektorina jätkata.

«Noormägi tahab edasi liikuda, ennast täiendada, mis on igati mõistetav,» ütles Stahl.

«Meie jäime tema tööga rahule,» sõnas ta.

Noormägi jätkab Stahli sõnul EKE Arikos konsultandina.

Volikogu kuulutas samas välja konkursi uue tegevdirektori leidmiseks. BNS

Klassifikatsiooniühingu Lloyd's Register juht Patric C. K. O'Ferall annab täna Saaremaa laevakompanii üle rahvusvahelise ohutu juhtimise sertifikaadi.

Baltimaade ringsõidu käigus täna Eestisse saabuv O'Ferrall annab ka ASile Keila Kaabel ISO 9000 sertifikaadi, teatas Lloyd's Registri esindaja.

O'Ferrall kohtub Eestis teede- ja siseministeeriumi asekantsleri Viktor Palmeti ja veeteede ameti peadirektori Kalle Pedakuga.

Lisaks ametivõimudele kavatseb O'Ferrall kohtuda ka Lloyd'si suuremate klientidega, nagu aktsiaseltsid Eesti Merelaevandus, Balti Laevaremonditehas ning Dvigatel.

Lloyd's Register of Shipping on maailma suurim laevaregistriühendus, millel on üle 270 esinduse ligi 100 riigis. BNS

Hetkel kuum