2. september 1998 kell 22:00

Suuremad idafondid säilitavad oma likviidsuse

EstIB-Talinvest Varahalduse juhatuse liige Sten Soosaar ütles, et Talinvest ei ole idasuunaliste fondiosakutega kauplemist peatanud ega kavatse seda ka teha.

Soosaare sõnul on EstIB-Talinvest Varahaldus tänaseni suutnud täita kõik lunastustaotlused. «Meie fondidel ei ole otsest Venemaa suunda, nad vaid sisaldavad veidi Vene aktsiaid,» ütles ta.

Soosaare hinnangul moodustavad fondide varadest Venemaaga seotud varad 10 kuni 12 protsenti. Ta tõdes, et hiilgeaegadel on nende varade väärtus ulatunud kuni 25 protsendini.

«Kuna Venemaa aktsiaid ei ole täna reaalselt võimalik müüa, siis on ka nende hind null,» ütles Soosaar. «Me hoiame neid portfellis, kuid nende väärtus on nulli peale ümber hinnatud.»

«Võib ennustada, et juhul kui likviidsust juurde ei saada, võivad Venemaa-suunalised fondid hingusele minna,» rääkis Soosaar. «Perspektiivi ma siin ei näe, majanduslikult kindlasti ei ole mõttekas lähema poole aasta jooksul hoida sees ühtki Vene aktsiat.»

Soosaar avaldas lootust, et fondide tegevuse lõpetamiseks leitakse rahulik viis.

Hansa Asset Managemendi fondijuht Vadim Ogne?t?ikov kinnitas, et nende hallatavate Hansa Venemaa Kasvufondi ja Hoiupanga Venemaa Investeerimisfondi osakutega pole kauplemist kavas peatada.

«Hetkel on meil piisavalt likviidsust, et täita kõik kohustused,» sõnas Ogne?t?ikov. Ta märkis, et likviidsuse tagab Hansa Venemaa Kasvufondile 35protsendiline sularahapositsioon. Hoiupanga Venemaa Investeerimisfondi varadest moodustab samuti ligi 30 protsenti sularaha.

«Olukord Venemaal on muidugi tõsine,» tõdes Ogne?t?ikov. «Kuna informatsiooni ei laeku, on raske prognoosida, mis saab Venemaal nädala või aasta pärast.» Tema sõnul sõltub Vene majanduse stabiliseerumine eelkõige valitseva poliitilise kriisi lahendamisest.

Beeta Kapital peatas eelmisel nädalal Venemaa Kasvufondi osakutega kauplemise 30. septembrini, põhjendades seda olukorraga Venemaa finantsturgudel. Ogne?t?ikovi hinnangul oli see tingitud pigem konkreetse fondi paigutustest ega laiene teistele idasuunalistele fondidele. BNS

Hetkel kuum