7. september 1998 kell 22:00

S-E-Banken: Swedbanki strateegia on vaenulik

Intervjuu S-E-Bankeni asepresidendi Lars Gustafssoniga

Ei. Me tahame olla strateegiline investor, arendamaks koostööd, mida me kaks aastat tagasi Hansapangaga alustasime.

Soovime minna sügavamale kui praegu ja selleks peab olema panga osanik. Me ei ole täpselt määratlenud, kui palju me pangast tahame, kuid meie eesmärk ei ole omada enamust.

Meile on väga tähtis, et kõigel, mida me Hansapangas teeme, on panga juhatuse toetus. Me ei usu finantsinstitutsioonide vaenulikku ülevõtmisesse. Hansapanga väärtus on tema juhatus ja kliendid. Kui sa teed midagi vaenulikku, siis võivad nad lihtsalt ära minna.

Meie oleme omandanud osaluse Hansapangas koostöös juhatusega ja nende toel. Mida teeb Swedbank, on teine jutt. Me ei tea, mida nemad teevad, me teame, mida meie teeme.

Meie meelest on Swedbanki poolt tegemist vaenulike käikudega.

Me ei ole seda plaaninud. Minu arvates on aga loomulik, et suurtel omanikel on esindatus panga nõukogus.

Meil pole sellega kiiret, sest me teeme koostööd Hansapanga juhatusega, seega võime suhelda otse nendega.

Praegu on Hansapank laienenud teistesse Balti riikidesse. Pangal on hea positsioon Lätis ja liisingufirma Leedus.

Me tahame, et Hansapank arendaks välja täieliku pangandustegevuse kõigis Balti riikides. Hansapank on näidanud, et suudab püsida Läti turul ja usume, et koos laieneme ka Leedu pangandusse.

Meie hinnangul on Hansapank üks tugevamaid panku Balti regioonis ja me soovime, et ta oleks veel tugevam.

Üksinda alustada, see võtab kaua aega ja nõuab palju raha. Meie arvates on parem olla osanik pangas, mis on juba arenenud ja turu jaganud.

Minu meelest on kolm võimalust Balti turule tulemiseks: omandada osalus iga riigi mõnes pangas; luua valdusfirma, mis omab osalusi erinevates pankades; või omada head kontakti ühe pangaga Balti riikides ning selle kaudu teha pangandusäri teistes Baltimaades. Me valisime kolmanda võimaluse, sest meie hinnangul on Hansapangal sama strateegia kui meil.

Kõige hiljem järgmisel aastal.

Mina usun tugevasti kohalikku pangandusse ja ma usun, et Eesti pangad säilivad. Nende taga võivad tulevikus olla aga suuremad ja tugevamad pangad. Ma usun, et nii juhtub ka Rootsi ja teiste Põhjamaade pankadega.

Siiski on oluline, et kliendil oleks kohalik pank. Tootearendust, investeeringuid infotehnoloogiasse tuleb teha aga suuremalt, kui pank ise seda suudab.

Hetkel kuum