21. september 1998 kell 22:00

Ühiselt raskuste vastu

Venemaa president Boriss Jeltsin ja Ukraina president Leonid Kut?ma lubasid jätkata majandusreforme ja tihendada partnerlust ning väljendasid muret kahepoolse kaubavahetuse hetkeseisu pärast. Valitsustele tehti ülesandeks garanteerida kogu kriisi vältel olulisemate kaubatarnete jätkumine.

Riigipead rõhutasid, et Venemaa ja Ukraina kui sõbralikud, võrdõiguslikud ja suveräänsed riigid arendavad kahepoolseid suhteid strateegilise partnerluse, usalduse ja jätkuva vastastikuse austuse alusel.

Ukraina riigipanga juht Viktor Ju?t?enko ei näe mingit põhjust grivna edasiseks devalveerimiseks. Pärast 17. augustit, mil Vene võimud otsustasid rublat devalveerida, on rubla väärtus kahanenud 154%. Grivna on selle ajaga kaotanud oma väärtusest 34%. Devalveerimine on keskpanga juhi hinnangul seletatav peamiselt rahaturgudel puhkenud paanika ja usaldamatusega.

Ukraina ja Venemaa vahelise kaubavahetuse maht kahanes tänavu esimesel poolaastal 10%, seejuures import Venemaalt 17%. Ukraina kaubavahetus Venemaaga moodustab 40% kogu tema kaubavahetusest ja on 166 miljoni dollarilise puudujäägiga.

Venemaa keskpank on trükkinud juurde ligi miljard rubla (66 miljonit dollarit) ning andnud kommertspankadele lühiajalisi laene, et elavdada raharinglust pangandussüsteemis, ütles eile valitsusallikas.

Venemaa valitsus on hirmul, et riigi pangandussüsteem võib kokku variseda. Keskpank käivitas reedel ulatusliku päästeaktsiooni eesmärgiga lahendada pankadevaheline maksekriis.

Venemaa keskpank peatas eile valuutatehingud Moskva pankadevahelisel valuutabörsil, kui rubla kurss kukkus üle 10%. Keskpank teatas, et kauplemine jätkub täna ning et ametlik kurss jääb reedesele tasemele 16,38 RUR/USD. Diilerite sõnul tahab keskpank osal pankadel valuutaga kauplemise keelata, et need ei kulutaks sularaha dollarite ostmiseks, vaid kasutaksid raha võlgade maksmiseks.

Rubla tugevnes viimati läinud teisipäeval, kui täis sai 1,5 miljardi dollari väärtuses tähtajalisi lepinguid, millega lääne investeerijad olid end kaitsnud Vene rublavõlakirjade kursiriski eest. Kurss 7,5 rubla dollari kohta olevat toonud Vene pankadele kahju umbes 200 miljonit dollarit.

Rootsi panga S E B Vene analüütik Tapio Aho oletab, et Venemaal võib olla tehtud tähtajalisi lepinguid kuni 100 miljardi dollari väärtuses. 17. augustil kuulutas keskpank teatavasti 90päevase moratooriumi ja pärast seda uusi tähtajalisi lepinguid ei ole sõlmitud. Kui see tähtaeg täis saab, sõltub Vene pankade saatus sellest, milliseks kujuneb tolleks ajaks rubla ja dollari kurss. AP-REUTERS-BNS-KL-ÄP

Hetkel kuum