29. september 1998 kell 22:00

Beeta kaalub Vene fondiga kauplemise alustamist

Beeta Kapitali juhatuse esimees Mart Veskimägi ütles eile, et kuigi konkreetne otsus langetatakse alles täna, on tõenäoline, et oktoobris kauplemine taas avatakse.

Alates 28. augustist, mil kauplemine peatati, on Venemaa kasvufondi osaku väärtus Veskimägi sõnul oluliselt langenud. Kui kauplemise viimasel päeval oli fondi osaku väärtus 157 krooni, siis praeguseks on see langenud alla 100 krooni.

«Kõik mittelikviidsed aktsiad portfellis on arvele võetud nullväärtusega,» selgitas Veskimägi. «Kui fond ei ole võimeline näiteks viie päeva jooksul aktsiat realiseerima, siis aktsia hind lihtsalt on null.»

Veskimägi sõnul on vahepeal fondi suuremate investoritega kõnelusi peetud ja tegeldud ka uute investorite otsimisega, kelle hinnangul on praeguse hinnataseme juures Venemaa fondis mõtet edasi olla. Seetõttu ei usu ma, et fondi osaku hind hakkab pärast kauplemise taastamist kiiresti kukkuma ning osakuid hakatakse paaniliselt müüma, märkis Veskimägi.

Veskimägi tõdes, et kuigi Eesti seaduste kohaselt on fondivalitsejal õigus fondi tegevus lõpetada, Beeta Kapitalil sellist plaani ei ole.

Kahte Venemaa investeerimisfondi haldava Hansa Asset Managemendi juhataja Hannes Raag tunnistas, et Hansa Vene kasvufondi ja Hoiupanga Vene investeerimisfondi suhtes on fondi lõpetamise võimalust kaalutud.

Teine võimalus on muuta fondi investeerimisdeklaratsioon näiteks ülemaailmseks, lisas ta. Konkreetne otsus Vene fondide suhtes langetatakse Raagi sõnul kindlasti veel sellel aastal.

Hansa Asset Managemendi fondihaldur Vadim Ogne?t?ikov kinnitas, et nende hallatavad fondid on vaatamata Vene turu väiksele aktiivsusele siiski likviidsed. 57% Hansa Venemaa kasvufondi portfellist on Ogne?t?ikovi sõnul sularahas ja ligi viiendik likviidsetes aktsiates, mida saaks vajadusel kohe realiseerida. Hoiupanga fondil on sularahas 45% portfelli mahust, väitis ta.

«Kui fondide osakuid hakatakse paaniliselt müüma, hakkan mina ka aktsiaid paaniliselt müüma ning suurt probleemi sellest poleks,» lausus Ogne?t?ikov. «Vene fondide suur likviidsuse kaotamise oht on meil sularahavarudega hajutatud.»

Hetkel kuum