30. september 1998 kell 22:00

Uueks välisministriks võib saada Clyde Kull

Välisminister Toomas Hendrik Ilvese sõnul jõudis ta Eesti juhtivate poliitikute välisministeeriumi vastaseid rünnakuid jälgides järeldusele, et need on tingitud tema erakondlikust kuuluvusest. «See pärsib minu tööd ja loodan, et uuel välisministril sarnaseid probleeme ei teki,» ütles Ilves.

Clyde Kull pole otseselt seotud ühegi erakonnaga, kuid mitme poliitiku väitel pole tema kandidatuur eriti meelepärane president Lennart Merile tema mineviku pärast. Kull on töötanud NSV Liidu ametiühingute keskkomitee esimehe Gennadi Janajevi abina, kes 1991. aastal juhtis augustiput?i.

Koonderakonda kuuluv riigikogu väliskomisjoni esimees Eino Tamm ütles, et hindab Kulli nii diplomaadi kui ametnikuna. «Kõik oleneb peaministri otsusest ja sellest, kas ta on valmis komplekteerima valitsust erakondliku kuuluvuseta ministritest,» märkis Tamm.

Toompea kuluaarides on välisministri kandidaatidena mainitud ka teede- ja sideminister Raivo Varet, kultuuriminister Jaak Allikut ja Tallinna linnapea Ivi Eenmaad.

Peaminister Mart Siimann on praegu kolmepäevasel puhkusel ja poliitikute hinnangul enne esmaspäeva konkreetseid samme uue välisministri leidmiseks ei astu. Peaministril on välisministri lahkumisavalduse esitamisega presidendile aega üks kuu. President peab tegema pärast avalduse saamist valitsuses muudatused kolme päeva jooksul.

Ilves märkis, et tema ametis oldud aasta ja kümne kuuga on Eesti saanud kutse liitumisläbirääkimistele Euroopa Liiduga, Skandinaaviaga on sõlmitud viisavabadus ja oluliselt on paranenud suhted Venemaaga.

Hetkel kuum