5. oktoober 1998 kell 22:00

Advokaat teenis protsessi pealt 1,4 miljonit krooni

Erastamisagentuur maksab samas protsessis riiki esindavale advokaadile Andres Suigile advokaadibüroost Aare Tark & Co pisut üle 18 000 krooni, teatas erastamisagentuuri õigusosakonna juhataja Mart Lõiv. Summa aluseks on advokaadi 1500kroonine tunnitasu, mis on korrutatud töötundide arvuga.

Sama tunnitasu aluseks võttes peaks Jüri Leppik 1,4 miljoni krooni teenimiseks töötama 928 tundi ehk 116 tööpäeva.

Jüri Leppik keeldus eile igasugustest kommentaaridest, viidates kohtuotsuse äraootamisele. Tallinna linnakohtu kohtunik Maie Seppo teeb tsiviilvaidluses otsuse 16. oktoobril.

Mart Lõivu sõnul pole ta varem sellises suurusjärgus advokaaditasudest kuulnud. Miljonikroonised advokaaditasud on Eestis väga haruldased.

Lõivu sõnul võib olla tegemist pankrotihalduri ja advokaadi sooviga pankrotiprotsessi pealt hästi teenida. «Raha selle kohtuasja võitmine pankrotipessa juurde ei too,» selgitas Lõiv. «Küll aga saab pankrotikulusid selle kaudu suureks ajada.»

Lõivu sõnul on jahmatav ka see, et nii suur tasu on ette ära makstud. Aprillis sai Jüri Leppik 118 000 krooni ja juunis 1,27 miljonit krooni.

Erastamisagentuur taotleb pankrotistunud Mart Erikult 28 mln krooni tasumist Suure-Jaani metsamajandi erastamise eest. Mart Erik erastas 1994. a metsamajandi ASi Fonseka omanikuna 11 miljoni krooni eest ja müüs hiljem firma aktsiad endale kui eraisikule edasi.

Erastamisagentuur andis nõusoleku müüa aktsiaid koos kohustustega, kuid nüüd vaidlustab pankrotihaldur lepingu ja väidab, et Erik võttis kohustused üle sundseisus.

Võlgu on Mart Erikul koos erastamisagentuuri nõudega 60 miljonit, kuid vara vaid 15 miljoni eest.

1,4 miljonit krooni on 5% hagi suurusest, mis tsiviilkohtumenetluse seadustiku järgi on maksimaalne tasu, mida hagi rahuldatud osast võib välja mõista.

Pankrotihaldur Kauri Rattus selgitas, et pankrotitoimkond nõustus maksimumiga põhjusel, et võlausaldajatele on väga oluline see 28miljoniline kohustus võlgade hulgast välistada. «Siis saaksid teised võlausaldajad rohkem raha,» põhjendas ta.

Hetkel kuum