7. oktoober 1998 kell 22:00

Keskpangal kaks miljardit varuks

Vastab Eesti Panga nõukogu esimees Mart Sõrg

Ma ei ole neid liitumisettepanekuid näinud, et otsustada. Raskustest ülesaamiseks tuleb ühinemine ühe võimalusena kindlasti kõne alla. Ühinemise tulevik sõltub väga palju sellest, kui palju laekub ERA Pangale EVEA Panga aktsiate müügist.

Krediidipangal likviidsusega probleeme pole ning Rein Otsason on pangandusturul kogenud tegija.

Krediidipank võib raskustesse sattuda. Virumaa Kommertspanga ühinemisest probleemsete väikepankadega tekkisid raskused, mis viisid põhja Maapanga. Ebaõnnestumisega lõppes Sotsiaalpanga ja Arengupanga ühinemine. Vaatamata sellisele pessimismi sisendavale praktikale on maailma panganduses ühinemised valdavalt raskustest üle aidanud.

Näen võimalust, et Eesti Pank annab väikepankadele likviidsusabi. Keskpangal on ligi 2 mld krooni kattevara ülejääki selleks otstarbeks.

Ma ei saa praegu öelda, et panganõukogu sellise otsuse vastu võtab, sest seni on infot liiga vähe. Eesti Pank ei või riskida raha musta auku ajamisega. Likviidsusabi andmine on poliitiline otsus.

Eesti suured pangad pole tõenäoliselt huvitatud väikepanku välja aitama, sest nad on ennekõike konkurendid. Välismaalt laenu saamiseks napib väikepankadel tuntust.

Jutud Ühispanga raskustest on kuulujutud, mis pärinevad Tallinna Pangaga kaasnenud august. Ühispank suudab Tallinna Panga probleemid ilma tagasilöökideta ära seedida. Nii Ühispanga kui ka Hansapanga võimalused kriis üle elada püsivad endiselt kõrgel. Raha ei kao turult kuhugi. Klientidel pole palju valikuvõimalusi, sest MeritaNordbankeni kontor asub üksnes Tallinnas.

Ühinemise lõpuleviimine sõltub seadusega ette nähtud tähtaegadest ning keskpanga nõusolekust ja aktsionäride otsusest. Ühinejad võivad protsessi kiirendada, kutsudes aktsionäride koosoleku kokku enne keskpanga otsust.

Forekspanga ja Investeerimispanga ühinemise kava kujutab endast paksu ja põhjalikku dokumenti. Krediidipanga ja ERA Panga ühinemise üksikasjad pole minuni veel jõudnud.

Hetkel kuum