7. oktoober 1998 kell 22:00

Söögi- ja joogiautomaadid hoiavad kulusid kokku

Müügiautomaatidest on enamlevinud kuumi jooke valmistavad automaadid, kuuma ja külma joogi automaadid, kioskiautomaadid, söögiautomaadid ning pudeli- ja purgiautomaadid. Neid kasutatakse peamiselt firmades, ühiskondlikes ruumides, tööstusruumides, ärikompleksides, koolides, lennujaamades.

Müügiautomaatidest on ettevõtetele kõige kasulikumad ja tähtsamad kuuma joogi ja kuuma-külma joogi automaadid. Need automaadid peaksid välja vahetama praegu veel väga levinud tavalised kannuga kohvimasinad. Müügiautomaatide eelisteks on:

- ei ole vaja inimest, kes peaks pidevalt tegelema kohvi keetmisega;

- kohvi saab mitme kangusega ja see on alati värske;

- kohvi valmistatakse täpselt vajaminev kogus, see on segatud alati samast kogusest toorainest;

- peale kohvi saab automaadist ka muid jooke (kuumadest jookidest cappuccino- , kakao, espresso, koorekakao, espressokakao, lihtsalt kuum vesi, lisaks koor ja suhkur, külmadest gaseerimata ning gaseeritud jooke). Kui firmas töötab palju inimesi, siis on tõenäoliselt ka palju maitseid. Joogiautomaat lahendab selle probleemi;

- automaat kasutab toorainet säästlikumalt ja hoiab seega kulusid kokku;

- automaadis on pesuprogramm, ta annab ise märku hoolduse vajadusest;

- automaat võimaldab nõuda sisse osaliselt, täies ulatuses või koguni kasumiga joogi ja topsi omahinna.

Suuremates firmades ulatuvad kohvikulud sadadesse tuhandetesse kroonidesse aastas. Tööandjal tuleb odavam asendada kannuga kohvimasinad automaatidega, millele on paigaldatud rahaseadmed. See võimaldab toodetele panna hinnad ja näiteks ca 80sendise omahinnaga kohvitopsiku puhul nõuda sisse kasvõi 50 senti. Nii säästaks ettevõte märgatava summa ja see ei oleks ka kohvi tarbijatele, st töötajatele kallis. Samas see distsiplineeriks tarbijat ja asjatud kulutused vähenevad.

Rahaseade peab raamatupidamislikku arvestust, et anda ülevaade automaadi tehingutest. Lisatasu eest saab automaadile paigaldada seadme, mis lubab tasumisel kasutada maksekaarte.

Firmades, kus on rohkem kui üks kannuga kohvimasin, milles pidevalt kohvi keedetakse, on kindlasti kasulikum need välja vahetada automaadi vastu. Automaadi tööiga on 5--10 aastat. Sellisel juhul ei ole vaja iga aasta osta terve hulk kannuga kohvimasinaid, vaid ostetakse kümneks aastaks korralik automaat.

Joogiautomaatidele võib abiliseks paigaldada ka söögi- ning suupisteautomaadid. Külmutusseadmega varustatud automaatide abil saab tööandja pakkuda töölistele suupisteid ning samuti praade, mida on võimalik mikrolaineahjus soojendada.

See aitab firmasid, kus ei ole sööklat või on vaja pakkuda süüa väljaspool tööaega. Näiteks töölistele, kes töötavad mitmes vahetuses, pärast üldist tööaega või on öösiti tööl.

Pudeli- ning purgiautomaadid võimaldavad müüa pudelisse või purki villitud jooke.

Hetkel kuum