8. oktoober 1998 kell 22:00

Eelarves olemas vahendid tulumaksu katmiseks

Ettevõtjaid koondavate organisatsioonide ettepanek langetada ettevõtte tulumaksu määr järgmisel aastal null protsendini järgib Vallaste sõnul loogikat, et kui ühte maksuliiki tõstetakse, siis peab teist langetama. «Üheprotsendiline käibemaksu tõstmine polegi nii väga oluline,» sõnas Vallaste. «Riik on kavandanud ka mootorsõidukiaktsiisi ja teiste aktsiisimäärade tõstmist.»

Vallaste leidis, et käibemaksu laekub rohkem ka kaupadelt, mille aktsiisimäära järgmisel aastal tõstetakse, järelikult suureneb ka sealt võetav käibemaks. Nii annaks eelarvesse juurde teenida kuni 200 miljonit krooni.

Rahandusministeeriumi avalike suhete juht Aili Ohlau arvas, et aktsiisitõusust saadav täiendav käibemaksu laekumine on riigieelarve tuludesse juba sisse arvestatud.

Käibemaksu lisandub riigieelarvesse ka tarbimise suurenemise arvel, sest omanikud hakkavad ettevõtete soodsama maksustamise korral rohkem dividende välja võtma, lisas Vallaste. «Kui tulumaksu arvel laiendatakse tootmist, luuakse sellega uusi töökohti, mis omakorda suurendab üksikisiku tulumaksu, sotsiaalmaksu ja käibemaksu tulu,» sõnas Vallaste.

Riigieelarvesse on järgmiseks aastaks planeeritud ettevõtte tulumaksu laekumisi 1,5 miljardit krooni, mis on 400 miljonit rohkem kui tänavuses eelarves. Rahandusministeeriumi eelarveosakonna juhataja Ants Liiver ütles, et ta usub planeeritud summa laekumisse järgmisel aastal.

ASi Alexela Oil juhatuse esimees Heiti Hääl sõnas, et tegelikku majandusolukorda arvestades on rahandusministeeriumi prognoos ettevõtte tulumaksu laekumise osas järgmisel aastal väga optimistlik. Kaubandus-tööstuskoja juristi Reet Tederi sõnul teenib nende arvestuste kohaselt tuleval aastal kasumit vaid alla viiendiku ettevõtetest.

Maksuameti peadirektor Kalev Järvelill jagas ettevõtjate seisukohta, et järgmisel aastal vähenevad ettevõtte tulumaksu laekumised, kuid ta leidis, et kasumis olevate ettevõtete protsent on tõenäoliselt suurem.

Heiti Hääle sõnul ei tohiks üheprotsendiline käibemaksu tõus sotsiaalseid plahvatusi esile kutsuda, arvestades palga juurdekasvu. «Täna on ettevõtjate kõige hellem koht see, et raha kaob ära ja tema hind kasvab kohutavalt,» lausus ta.

Hetkel kuum