20. oktoober 1998 kell 22:00

Kaatriäri -- suur raha väheste klientide pealt

Miljoneid kroone maksvate lõbusõidukaatrite äri kogub Eestis jõudu. Kahanev majanduskasv siin veel olulist rolli ei mängi.

Kui eelmistel aastatel osteti paar kaatrit aastas, siis tänavu on neid müüdud juba neli või viis, kiidab Volvo ja Renault' sõidukitega kaupleva ASi Info Auto suuromanik ning riigile lootsikaatreid valmistav ja lõbusõidu aluseid müüv Viktor Siilats.

Ainult üle kolme miljoni krooniste kaatritega kaupleva Siilatsi sõnul on kaatrite ostjad väga erinevad.

Palju on tööstureid ning advokaate, kaks alust osteti välismaale. Oma kliente ta ei avalikusta.

Pole küll täheldanud, et eelmise aasta järsu majanduskasvuga rohkem ning tänavu vähem kaatreid osteti, lisab ta.

Oma põhjus võib olla siiski selles, et eduka majandusaasta vilju maitsti dividendide näol just sel aastal.

Kaatrite tellimise tähtaeg on kuni pool aastat. Paljud uusrikkad on väga üllatunud, kui tulevad, 6 miljonit krooni näpus, ning kuulevad, et kaupa ei saagi kohe kätte, muigab Siilats.

Siilats peab oma tõsiseimaks konkurendiks Jaak Unnuki juhitavat Jakari ASi, kes müüb kakssada tuhat kuni kaheksa miljonit krooni maksvaid aluseid.

Võrreldes Siilatsiga on Unnuk pessimistlik. Äri on kehvemini läinud kui mullu, tunnistab ta.

Unnuki firma kaatrimüük on vähenenud pea neli korda, viie kaatrini sel aastal, mille põhjuseks peab mees liisingutingimuste karmistumist.

Kaatrite müügiga on Jakari tänavu kahjumis, sest paviljoni rendisumma on suur. Siilatsil läheb hästi, sest ta tegi eelmisel aastal kõva lobitööd ning kaatrimüügiga tegeles vähem, ütleb Unnuk.

Odavamaid, umbes miljon krooni maksvaid Ameerika päritolu kaatreid müüva OÜ Y&L Boat juhatuse esimees Ülli Kukumägi peab seda aastat jälle mullusest paremaks. Y&L Boat müüs eelmisel aastal neli, tänavu kolme kvartaliga aga juba kuus kaatrit.

«Tänavu ostetakse ka suuremaid ja kallimaid veesõidukeid,» kinnitab ta.

Hetkel kuum