28. oktoober 1998 kell 22:00

Hüvitusfond -- omandireformi aps

Ühena viimastest lõi rohkem kui aasta väldanud börsikriisi mõju välja Hüvitusfondis (HF). Seni hea reputatsiooniga (riigi)asutuses ähvardab materialiseeruda 200--400 miljoni krooni suurune kahjum. Kahjum on muutnud HFi võlakirjade omanikud tuleviku suhtes ebakindlaks, mida näitab võlakirjade turuhinna langus. Stabiilselt 85--95 krooni tasemel kaubeldud võlakirjad on odavnenud 50--65, kohati aga ka 20--30 kroonini. HFi võlakirjade omanikest on umbes pooled pangad ja pooled eraisikud.

Teine HFi võlakirjade odavnemise põhjus on üldine intressitaseme tõus. Aastase tähtajaga hoius toodab juba 13--14% ja sellele jääb HFi pakutud intress alla. I--VIII ja XI--XII seeria võlakirjade garanteeritud intress on 7%. Võlakirjade omanikud ei tohiks sel aastal lisaintressist täiesti ilma jääda, kuna HF on määranud 1998. aasta esimese poolaasta lisaintressiks 1,94%, midagi on saada ka 1997. aasta teise poolaasta arvel.

Neid juba väljaöeldud numbreid on isegi hiigelkahjumi taustal raske tagasi võtta -- see raskendab HFi majandusolukorda veelgi, kuid säilitab mingilgi määral usalduse. IX--X seeria võlakirjadele makstakse intressiks 3 kuu Talibor + 1,5%. Seega peaksid need seeriad kandma kõrgemat intressi kui 7%, ka peaks nende seeriate turuhind langema vähem.

Kahjumi eskaleerumise taustal võivad raskused tekkida võlakirjade nimiväärtuse lunastamisel 2000.--2002. aastal. 2002. aastaks peavad olema kõik võlakirjad lunastatud. Praegu on võlakirjade nimiväärtus 447 miljonit krooni.

HF on võlakirju emiteerinud vähem kui rahandusministeerium erastamisväärtpaberite kustutamisel kavandas, seega töötas HF varuga ja võttis endale vähe kohustusi. See, mis EVPde kattevara leidmisel osutus ilmseks puudujäägiks, võib nüüd HFi päästa halvemast, kuid veeretab omandireformi lõpuleviimise muude institutsioonide kaela.

Riskialdis investor võiks isegi mõelda võlakirjade ostmist näiteks 50 krooni tasemelt, et vahepeal saada 7kroonist kupongi ja nelja aasta pärast 100 kr peo peale.

Hetkel kuum