29. oktoober 1998 kell 22:00

Võlakirjade intressid suurenevad

Ühispanga rahaturgude osakonna juhi Andres Ojamaa sõnul järgivad võlakirjade intressid teiste intresside tõusu.

Hansapanga intressitoodete osakonna juhataja Tõnis Haavel ütles eile, et täna on võlakirjade intressid 20% ringis, tegelik intress on aga midagi muud. «Mõnel võlakirjal võib olla tootlus 30--40%,» tõdes Haavel. Aastase tähtajalise hoiuse intress on praegu Eesti pankades 13,25--14%.

«Kui inimesel on näiteks 500 000 krooni kuhugi panna, siis tasub kaaluda ka võimalust investeerida võlakirjadesse, see võib olla kasulikum,» nentis Haavel.

Haavel lisas, et deposiidi pealt ei maksa hoiustaja tulumaksu, küll aga on ta sunnitud võlakirjadest saadud tulu pealt riigile 26% andma. «See on samamoodi ka aktsiate puhul,» lisas ta. Samas on võlakirja puhul tootlus reeglina ette teada, aktsia puhul aga mitte.

Haavel rääkis, et võlakirjade omamiseks peab olema väärtpaberikonto. «Võlakiri peab olema keskdepositooriumis registreeritud, või näiteks Hansapangas, kui on tegemist võlakirjaga, millega vaid Hansapank kaupleb,» selgitas ta.

Haavel nentis, et eraisik võib osta ka valitsuse võlakirju, eelduseks on see, et keegi neid ka müüb. «Igal võlakirjal on muidugi olemas ka nominaal, näiteks Järvakandi Klaasil on võlakirja nominaal miljon krooni,» selgitas Haavel. «Võlakirjadesse investeerimisel on küsimus, missugused riskid võlakirjal on,» ütles ta. Haavel soovitab investoril osta sellise ettevõtte võlakirju, mille puhul ta on veendunud, et ettevõte paari aasta pärast ikka veel eksisteerib.

Hetkel kuum