11. november 1998 kell 22:00

Banaanimüüja pettis riiki

«Leidsime sealt tõesti ka muid rikkumisi ja võib öelda, et olukord on firmas ikka päris hull,» kommenteeris OÜ Helavita kontrollimist maksuameti peadirektori asetäitja Aivar Sõerd. Kuni haldusmenetlus on veel pooleli, ei soovinud ta asja täpsemalt selgitada, kuid märkis, et võimalik on kriminaalasja algatamine.

Sõerdi ütlusel toimub hulgikaubanduses seaduserikkumisi tihti. Helavita petmiskatse uurimisel Soome firmades selgus, et need väljastavad sageli Eesti hulgifirmade nõudmisel kaubale topeltsaatelehti, millest piiril näidatakse vaid üht.

Eesti toll on Soome saatnud järelepärimised ligikaudu kahesaja kaubapartii kohta.

OÜ Helavita jäi septembris vahele sellega, et deklareeris tollis juur- ja puuvilja maale tuues kaupa 2,8 miljoni krooni asemel vaid poole miljoni eest, jättes sel moel maksmata 418 000 krooni käibemaksu. Tollieeskirjade täitmist jälgiv halduskomisjon trahvis firmat 45 000 krooniga.

Tallinna tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu sõnul on Helavita tänaseks nii puudujäänud käibemaksu kui ka trahvi ära maksnud. Firmalt on ära võetud kauba eeldeklareerimise õigus ja muud soodustused.

Tallinna Stockmanni kaubamaja direktor Pentti Korhonen ütles, et katkestas Helavitaga lepingu kohe, kui kõnealusest maksupettusest teada sai. «Meil pole selle firmaga enam mingit pistmist,» kinnitas ta.

Helavita esindajailt ei õnnestunud kommentaari saada, sest nii kontoritelefon kui tegevdirektori Vello Tambeki mobiiltelefon vaikisid. Varem on Tambek öelnud, et Helavitale määratud karistus on väga küsitav, kuid tolli andmetel pole seda keegi protestinud.

Hetkel kuum