Silva Männik • 22. november 1998 kell 22:00

Seltsid süüdistavad panku turu solkimises

Kindlustusseltside liit ähvardab panku konkurentsiametiga

Lähema kuu jooksul plaanitakse Hansapangas kinnitada ametlik nimekiri aktsepteeritavatest seltsidest, kuhu edaspidi inimesi suunama hakatakse.

Kindlustusseltside liidu tegevdirektor Katrin Hanko rääkis, et kindlustusseltside liit plaanib pöörduda kaebusega konkurentsiameti poole, sest pangad ja liisingufirmad sunnivad oma kliente sõlmima kindlustuslepinguid nende endi poolt ette kirjutatud seltsides.

Kindlustusseltsidesse on tulnud massiliselt pangalt saadud kirjaga kliente, kes ei tea, kas ühe lepinguga peab kauaaegse partneri juurest teise seltsi ümber kolima, lausus Hanko.

Pankade aktsepteeritavate kindlustusseltside hulka kuuluvad valdavalt välismaise taustaga Sampo, BICO, Seesam ja Zürich Insurance (endine Hansa Kindlustus). «Hansapanga nimekirja on sattunud nüüd ka Eesti Kindlustus (keda Hansapank Sampole müüa kavatseb -- toim.),» rääkis Hanko.

Ta tunnistas, et sellises käitumises on osaliselt süüdi ka kindlustusseltsid ise. Varem sõlmisid nad klientide püüdmise eesmärgil liisingufirmadega lepinguid, kus loovutasid kuni paarkümmend protsenti igalt kindlustuspoliisilt liisingufirmale. Viimane ei pruukinud ise ühtegi liigutust kindlustuse osas teha, vaid suunas kliendid otse kindlustusseltsi. «See oli nagu otsene katuseraha,» lausus ta.

Nüüd, kus seltsid aru pähe võttes sellisest tegevusest loobusid, on pangad ise hakanud oma soosikuid välja valima.

Pankade aktsepteeritavate seltside nimekirjast välja jäänud Polarise tegevjuhi Martin Kuusiku sõnul ei ole normaalne, et pangad koostavad seltside usaldusväärsuse nimekirju. «Tegelikult ju pankadel argumendid lahterdamiseks puuduvad. Igale seltsile on väljastatud tegevuslitsents, millega litsentsi väljaandja, riik, ongi ju garanteerinud selle seltsi tegevuse. Muidu poleks talle ju litsentsi antud,» lausus Kuusik.

Varasematel aegadel pole meil pankadega probleeme olnud, probleemid on tekkinud just viimasel ajal, tunnistas Kuusik. On ette tulnud, et pank pole aktsepteerinud meie kindlustust, lisas ta.

Seesam Elukindlustuse juhatuse esimees Taivo Saar ütles, et omapoolseid soovitusi panga riskide paremaks maandamiseks võib pank klientidele teha. «Milleks klient peaks kühveldama 12 seltsi vahel, kui pank on pool tööd juba ära teinud ning oskab teha omapoolseid soovitusi teha,» lausus ta.

Kui aga tegu on juba nõudmisega poliise ümber registreerida, läheb asi Saare sõnul konkurentsi- ja tarbijakaitse seadusega vastuollu. Seltside järelevalvega tegeleb kindlustusinspektsioon ning kui tema ei ole litsentsi ära võtnud, võivad nad võrdselt turul edasi tegutseda, rääkis Saar.

Hansapanga eluasemelaenu tootehaldur Kersti Arro nõustus, et senised kirjad kindlustusseltside vahetamise nõudega on olnud pisut ennatlikud. Lähema kuu jooksul plaanitakse Hansapangas kinnitada aktsepteeritavate seltside nimekiri, rääkis Arro.

Praegu pole tema sõnul veel täpselt teada, millised kidlustusseltsid sinna kinnitatakse.

Pank käitub nii, sest tegu on tema ja ka kliendi riskide maandamisega. «Me tuleme sellega kliendile isegi vastu, sest teeme tema eest pool tööd ära, valides välja need seltsid, keda aktsepteeritakse meie riske kandma,» lausus Arro.

Hetkel kuum