Väinu Rozental • 25. november 1998 kell 22:00

Otepää suusaetapp

kardab suurt sula

«Meil oli täielik õigus rahvusvahelisele suusaliidule FISile ära öelda,» räägib Eesti suusaliidu (ESL) peasekretär Kaarel Zilmer. «Leidsime, et etapi korraldamine on siiski suur tõukejõud edaspidiseks.»

Algselt oli 5. jaanuari etapp planeeritud Moskva lähistele Ramenskojessse. Etapi korraldamine Eestis on võimalus tõestada maailmale, et kui Venemaa ei suuda majanduslike raskuste tõttu võistlust korraldada, siis Eesti suudab.

ESLi juhatuse aseesimees, Otepää etapi võistluse direktor Alar Arukuusk kurdab ettevalmistusaja nappuse üle. «Normaaltingimustes eeldaks see vähemalt pooleaastast tööd,» arutleb Arukuusk. «Samas on meil Tartu maratoni ja Suverulli korraldamiskogemused.»

Suurimaks ohuks võistlustele peab peakorraldaja pikaajalist sula. «Meil pole kaasaegset tehislume süsteemi,» ütleb Arukuusk. «On lumekahurid, mis päästavad lühiajalise sula ajal.»

Kui aastavahetusel on maa must, ei jõua tehislumega viie kilomeetri pikkust suusaringi katta. Eelarves on võistluse tehnilisele korraldusele ette nähtud 600 000 krooni. Selle raha eest peab rentima ka tabloo, soojakud staadionile, reklaamiaiad jm.

Riik on lubanud murdmaasuusatamise Otepää etappi toetada kokku 900 000 krooniga. Kuna see raha on planeeritud järgmise aasta eelarvesse, taotleb ESL pangast arvelduskrediiti.

«Olen suusaliidu ja panga inimesed kokku viinud,» tunnistab Hansapanga turundusosakonna juhataja Tiit Pekk, kes on ühtlasi Otepää etapi peakohtunik.

Kõige suurema osa tuludest -- 2,1 miljonit krooni -- annab üle 40 sponsorfirma. «Pool summast laekub rahas ja pool on nii-öelda materiaalne,» täpsustab Arukuusk.

Arukuuse sõnul on nad piletimüügitulu eelarves alla planeerinud. Korralduskomitee prognoosib kuni 3000 pealtvaatajat, kuid on valmis vastu võtma ka 10 000 suusahuvilist.

«Vähemalt pool tuhat soomlast on juba pileti broneerinud,» toob Arukuusk välja põhjanaabrite huvi võistluste vastu, kuhu enamik suusariike tuleb parimas rivistuses.

«Mingit kasumit me tiitlivõistluse korraldamisest ei taotle,» kinnitab Arukuusk.

Tema sõnul on see eelkõige suur promoüritus Otepää linnale ja vallale. Miks ei või Otepää kunagi sama kuulsaks suusalinnaks saada, nagu on Lahti või Falun, küsib Arukuusk.

Itaalia firma Halva International on 400 000 krooni eest ostnud Otepää etapi teleõiguse. Kuuldavasti saab Otepäält otsepildi vähemalt kuus telekanalit, sealhulgas Eurosport. Telepilti Otepää võistlustelt toodab Eesti Televisioon.

ETV sporditoimetuse peatoimetaja Toomas Uba ei soostu ütlema, millise summa eest ETV Halva Internationalile võistluspilti toodab.

«Hoopis olulisem on see, et Eesti Televisioon on omandanud kolmeks aastaks teleõigused kõikidelt murdmaasuusatamise maailma karikasarja etappidelt, mille õiguste omanik on Halva,» toonitab Uba ja lisab, et tema hinnangul on Halvalt omandatud teleülekannete väärtus umbes kaks miljonit krooni.

Hetkel kuum