14. detsember 1998 kell 22:00

Valitsus lööb Kiviterile käega

Ilmselt 1. veebruaril jõustuva korra kohaselt hakkab Eesti Energia nõukogu ise otsustama põlevkivi müügi tingimuste üle Kiviterile, mis võib viia Kiviteri pankrotistumisele. Valitsus arutab ühendusplaani oma 28. detsembri istungil.

Kuu tagasi plaanis valitsus Kiviterile ligi 15 mln krooni eest Viru põlevkivikaevanduse müüki, et lükata edasi lauskoondamist põlevkivikompleksis.

Kiviteri toetamine on riigile palju odavam ettevõtte pankrotist või taasriigistamisest, kinnitas siis majandusministri nõunik Arvi Hamburg.

«Ühelgi juhul ei saa Eesti Energiat ja Eesti Põlevkivi kokku liita,» lausus ekspeaminister Andres Tarand. «See on vaid monopoli huvidest lähtuv.»

«See samm on lühinägelik,» märkis endine majandusminister Toivo Jürgenson. «Narva ja Balti elektrijaamadega tulnuks eraldi liita põlevkivi-

kaevandused ja siis eraldi erastada.»

«Jääme selle juurde, et nad tuleb ühendada, sest Eesti Põlevkivist on ammu saanud Eesti Energia kütusetsehh. Teisi põlevkivihuvilisi silmapiiril pole ega tõenäoliselt tule,» ütles majandusminister Jaak Leimann.

2600 töötaja ja 872 mln kroonise aastakäibega Kiviteris põlevkiviõli tootmise lõpetamine kaotaks ligi 1500 töökohta ning tähendaks valitsusele suuri sotsiaal-

kulusid ning väiksemaid maksulaekumisi.

Lisaks tähendaks see ka töökoha kaotust paljudele kaevuritele, sest Kiviteriga langeks ligi viiendik Eesti Põlevkivi turust ära.

Kiviter plaanis elektrijaama loomist Kohtla-Järvele koostöös IVOga, mis võimaldaks Kiviteril ära kasutada õlitootmise jääkproduktid. Olukorras, kus Eesti Põlevkivi liidetakse täies koosseisus Eesti Energiaga, kaotaks see plaan mõtte.

Autor: TV3

Hetkel kuum