20. detsember 1998 kell 22:00

Valitsus nõustub Sillamäe vabatsooni kavaga

«Valitsuse võtmeministrid on idee tulihingelised toetajad,» lausus peaministri majandusnõunik Heido Vitsur. Eritsooni küsimus puudutab eeskätt majandus-, rahandus- ning teede- ja sideministri valdkonda.

«Eeltöö on tehtud, kiireks käivitamiseks on vaja vaid valitsuse otsust,» teatas projekti käivitaja ASi Silmet Grupp nõukogu esimees ekspeaminister Tiit Vähi

«Iga valitsus peab suhtuma väga tõsiselt Ida-Virumaa olukorda,» selgitas Vitsur. Tema sõnul pole põlevkivi kaevandamise ja töötlemisega seotud ettevõtluse struktuursed muudatused Ida-Virumaal käivitunud vaid ideepuudusel. «On vaja riigi tuge investeeringute tekitamiseks,» märkis Vitsur.

Tiit Vähi võrdles Sillamäe vabatsooni Tallinna Muuga sadama tollitsooniga, mille kaudu kulgeb suurem osa Eesti kaubatransiidist. Mõte on ideed edasi arendada, et Venemaalt välja veetavat toorainet piiri lähedal töödelda ja edasi transportida juba suurema väärtusega kaupa, selgitas ta.

Kui aga Venemaal tekib huvi tootmist moderniseerida, on teine grupp huvilisi tehnoloogia Venemaale müüjad, kellel on vaja piiri lähedal tugiplatsi, kust tegevust juhtida, rääkis Vähi. «Põhiline on teha midagi uute investorite jaoks, kes on juba pöördunud minu poole,» teatas ta.

Tiit Vähi sõnul on huvi investeerida ilmutanud tselluloosi-, väetise- ja autotootjad ning naftamüüjad-

töötlejad. «Kui neist üks suur ja paar väikestki projekti ilmavalgust näeks, oleks siin elu hoopis teine,» kommenteeris Vähi.

«Midagi erilist või erisoodustust seal ju ei ole, küll aga kõlab uhkelt investori jaoks,» toetas importtoorainest valmistatavale eksportkaubale käibemaksuvabastuse andva vabatsooni mõtet Sillamäe linnapea Jaak Tamm. «Nüüd tuleb küsimus ära vormistada, sest ratsionaalset vastuargumenti kuulnud pole,» lisas ta.

Piirkond peab ellujäämiseks põlevkivi ja energia kõrval teisi tegevusi otsima, tõdes Tamm. «Ükskord siin energeetikaga mingi kärakas käib,» põhjendas ta.

Sillamäe linna vabatsooni loomist toetas ka Ida-Viru maavanem Rein Aidma. «Ei näe siin midagi halba, usaldan selles osas ettevõtjaid,» selgitas ta. Maakonnale on põhiline, et siin on plaanis hakata töötlema transiitkaupu, mis toob piirkonda investeerin-

gud, rääkis Aidma.

Autor: Koit Luus

Hetkel kuum