21. detsember 1998 kell 22:00

Enesekaitsevahendina eelista gaasi

Hämaratel talvistel õhtutel on kindlasti iga inimene tundnud, et turvalisuse huvides vajab ta enesekaitsevahendit. Kohe tekib küsimus, millist vahendit valida.

Enesekaitseabinõu, mida on võimalik ilma suurema aja- ja rahakuluta hankida, on enesekaitseaerosool. Selle omamiseks pole vaja relvaluba, teda on suhteliselt odav soetada, lihtne käsitseda ja kasutada. Tema hilisemal kandmisel ja kasutamisel ei teki täiendavaid kulusid. Aerosool ei tekita ka püsivaid tervisekahjustusi.

Enesekaitseaerosooli valides tasub usaldada relvapoe müüja kompetentsust ja tema soovituste abil hankida tõhus enesekaitsevahend. Turult ostes võib saada balloonis surve all oleva vee omanikuks, millele on lisatud paar pipratera.

Ostmisel tuleb lähtuda eelkõige ballooni väliskujust, sellest, kui mugav on teda haarata ja kasutada ning kas on välistatud ballooni juhuslik avanemine. Soovitav on valida kitsa otsikuga balloon, millest suunatud gaasijuga ulatub kaugemale.

Samuti võib valiku määrajaks olla ballooni sisu ning oluline on teada, kus ja millal võib teil enesekaitse-

vahendit tarvis minna.

Eesti Vabariigis on seadustega lubatud kasutada pisargaasi ja pipragaasi. Pisargaasid tähistatakse lühenditega CN ja CS. Mõjuma hakkavad nad 5--20 sekundit pärast lasu sooritamist ning mõju kestab 15--25 minutit.

Pisargaasid mõjuvad pisaranäärmele ja hingamis-

elunditele. Kahjustada saanud isik hakkab köhima, tal tekib tugev pisaratevool, pitsitus rinnus ning valu silmis. Selle tõttu kaotab ta ajutiselt nägemisvõime ja orientatsiooni.

Pisargaasid ei toimi koertele ja alkoholijoobes inimestele. Nad ei pruugi toimida tugeva nohu korral. Narkootilises joobes inimese võib pisargaas muuta üliaktiivseks.

Pipragaasid tähistatakse lühendiga OC. Mõjuma hakkavad nad alla sekundi pärast lasu sooritamist.

Võrreldes pisargaasidega on mõjuaeg tunduvalt pikem, alates 30 minutist ja lõpetades ööpäevaga. Pipragaasid mõjuvad nahale, naha limaskestale, pisaranäärmele ja hingamiselunditele.

Kahjustada saanud isik tunneb tugevat põletust nahal, silmis ja kopsudes. Selle tõttu kaotab ta ajutiselt nägemisvõime, orientatsiooni ja kontrolli lihaste tegevuse üle, hakkab köhima ning tugevalt pisaraid valama. Pipragaas toimib ka koertele ning alkoholi- ja narkootilises joobes isikutele.

Enesekaitseaerosooli kandmisel tuleb jälgida, et balloon on häda korral kiiresti kättesaadav ja kasutatav.

Kasutamisel tuleb juga suunata silmade, suu ja rindkere piirkonda. Õues kasutamisel tuleb ilmtingimata jälgida tuule suunda ja tugevust.

Pärast gaasi kasutamist peab andma kannatanule esmaabi. Tervisehäirete ilmnemisel tuleb kohe kutsuda kiirabi ning kannatanu saastunud ruumist välja toimetada. Enda käsi ja nägu tuleb loputada ohtra voolava jaheda veega.

Loomulikult tuleb jälgida, et pahategija taas ründama ei hakkaks. Kui politsei küllalt operatiivselt sündmus-

kohale ei jõua, pole välistatud, et gaasi tuleb kasutada teist korda.

Autor: Hillar Põldma

Hetkel kuum