Kaja Koovit • 23. detsember 1998 kell 22:00

Väärtpaberiturg varjusurmas

«Järgmise aasta kevadtalvel läheb olukord veel halvemaks, sest avalduma hakkavad kriisi tegelikud mõjud ettevõtetele,» prognoosis Cresco Väärtpaberite ASi maakler Tõnu Vanajuur. «Pangad peavad otsustama, mida teha ülevõetud ettevõtetega, kas säilitada need tütarfirmadena või lasta pankrotti. Seetõttu prognoosin pankadele olulisi laenukahjumeid.»

Järgmise aasta märksõnad Eesti väärtpaberiturul on Eesti Telekomi aktsiad ja ühtne kauplemissüsteem lõunanaabritega, leidis Vanajuur. «Tänavune oli raske aasta, kuid andis tohutult kogemusi ja oskusi,» lisas ta. Kuna aktsiahinnad kõikusid aasta jooksul päris tugevasti, oli teenimisvõimalusi piisavalt ja kõik sõltus inimesest endast, hindas Vanajuur.

Eero Jaaniste firmast AMG Investeeringud ei pea samuti suurt tõusu Tallinna börsil järgmisel aastal võimalikuks. «Venemaal vaevalt olulist paranemist toimub, samuti ei jätku pankade oluline kasv lähemate aastate jooksul,» lausus ta.

«Järgmisel aastal näeme käivete osas börsil ehk paremaid päevi, kuid mitte praeguste börsiettevõtete paranemise, vaid loodetavasti lisanduva Eesti Telekomi tõttu,» ütles Märt Meerits Hansapangast.

Loodetavasti annab Eesti Telekomi aktsiate noteerimine börsile juurde kapitaliseeritust ja käivet, lisas Talinvest Suprema Väärtpaberite maakler Riho Talumaa. «Kui tõmmata paralleele Põhjamaadega, peaks turg elavnema,» lausus ta.

Rein Rätsepp Ühispangast loodab, et väärtpaberiturg järgmisel aastal siiski aktiviseerub. «Loodan ja ootan, et järgmisel aastal läheb aktiivsuse poolest paremaks ja Telekomi aktsiate lisandumine tekitab elavust,» lausus ta.

Äripäeva indeks ja börsiindeks Talse on võrreldes aasta algusega langenud ligi kolm korda, neist viimane on kukkunud börsi avamisele järgnenud tasemele 1996. aasta juunis. Börsikrahhi järel eelmisel sügisel ja pärast aktsiahindade kosumist aasta lõpul ennustasid analüütikud Eesti börsi kesksetele, pangaaktsiatele, ka sellel aastal kasumi teenimist. Selle tulemusena oleks kogu aktsiaturu hinnatase pidanud tõusma.

Itaalia investor Ernesto Preatoni ja riigikogu rahanduskomisjoni esimees Olev Raju ennustasid ainsana aktsiahindade jätkuvat langust, meenutas Eero Jaaniste.

Augusti finantskriis Venemaal andis Jaaniste sõnul tunnistust Eesti majanduse ja ettevõtete tihedast seotusest nii idanaabriga kui omavahel. Kui Venemaale orienteeritud ettevõtted ei suutnud oma äriplaane muuta, kandus langus edasi teistesse ettevõtetesse, leidis Jaaniste.

Praegu tegutseb Tallinna börsil vaid 12 aktiivset maaklerfirmat varasema veerandsaja firma asemel. Järgmiseks aastaks prognoositakse börsiliikmete arvu vähenemist vähemalt kümneni.

Hetkel kuum