Kristina Traks • 21. jaanuar 1999 kell 22:00

Vene kaup on tulemas

Eestis müüdavatest toidukaupadest ligineb Venemaa imporditud toiduainete osakaal kümnendikule.

Hulgifirma Abestock tegevdirektor Tõnu Lume ütles, et juba septembrist saadik on tunda Vene kauba tulekut Eesti turule. «Vene passiga Narva inimesed lähevad hommikul Ivangorodi kauba järele ja toovad seal kuni 5000 krooni eest ühekorraga kaupa,» rääkis ta. «Ida-Eestis on meil müük tuntavalt vähenenud, selle põhjuseks on sotsiaalsed probleemid ja odav Vene kaup.»

Peaministri majandusnõunik Heido Vitsur ütles, et Eesti turg on võrreldes Venemaaga suure ostujõuga ja kaupade vool parematele turgudele on loomulik. «Kaupade väljavool Venemaalt toimub vaatamata sellele, kas neile endale sellest piisab,» kinnitas ta.

Vitsuri sõnul on kõige tõenäolisem, et Venemaal hakkab Eestisse vedama näiteks teravilja. «Kõne alla võivad tulla ka poolfabrikaadid,» lisas ta.

ASi Ühinenud Meiereid juhatuse esimees Aivar Pärgmäe ütles, et on väga tõenäoline Vene piimatoodete tungimine Eesti turule. «Peterburi piimakombinaat PetMol toodab väga kvaliteetset toodangut ja kui meie saame sinna vedada, siis miks mitte vastupidi,» ütles Pärgmäe. «Vene kaup on odavam ja Eestis on piisavalt inimesi, kes ostu juures eelkõige kauba hinda vaatavad.»

Pärgmäe sõnul hakkavad venelased siia vedama eelkõige hapukoort, keefiri, jogurtit, kohupiima ja juustu, sest kõigi nende toodete hind on Venemaal madalam kui Eestis. «Varem või hiljem on nad oma kaubaga kohal, seda enam, et vedu sealtpoolt on ju ilma igasuguste tollipiiranguteta,» lisas Pärgmäe.

ASi Kalev peadirektor Tõnis Allik ütles, et Vene kauba sissetung on juba alanud.

«Tallinna ja Ida-Viru poodidesse on müügile ilmunud Vene kommid,» ütles Allik. «Vene tarbijaskonna poolehoiu võib see kaup küll võita.»

Alliku sõnul on kondiitritoodete tootmine Venemaal keskmiselt 10--15 protsenti odavam, kui Eestis. «Kui nende toodang siin tõepoolest populaarsuse võidab, peame me oma hinnastrateegia üle vaatama,» lisas ta.

ASi Ösel Foods kommertsdirektor Heiki Tuul ütles, et toidukaupadest võib Venemaalt tulla ehk ainult alkoholi. «Ei usu, et meie inimesed hakkaksid ostma Venemaal toodetud piima- või lihatooteid,» sõnas Tuul.

Hetkel kuum