25. jaanuar 1999 kell 22:00

Lukk sulgub omapäi

Koodlukuga turvaukse ostis Endel Talvik mullu augustis osaühingult Falkonett AKM. Juba oktoobris jäid majaelanikud esimest korda ukse taha. Oli murdunud detail, mille abil keeratakse lukukeelt.

Uksevalmistaja esimene reaktsioon oli süüdistada juhtunus majaelanikke. Mõneti see nii oligi, sest koodi õige vajutamine ei saanud kohe kõigile selgeks. Kui uks ei avanenud, pöörati lukul olevat linki tugevamini ja keerati see üle. Ilmselt ei pidanud luku detail niisugusele kohtlemisele vastu ja purunes.

Kuna ukse valmistaja oli luku garantiiaja suhtes ebalev, läks Endel Talvik ise lukke importivasse firmasse BK Eesti. Seal selgus, et Falkonett polnud luku eest BK Eestile tasunud, ning seetõttu probleemi lahendamine viibis.

Pärast võla maksmist asi siiski lahenes ja detail asendati tasuta.

Asendatud detail osutus eelmisest tugevamaks, kuid 14. jaanuaril jäid Vabriku 10 maja elanikud uuesti ukse taha. Seekord ei avanenud lukk ka seestpoolt. Õnneks on majal tagauks.

Uksefirma selgitas majaelanikele taas, et luku lõhkumise korral pole neil mõtet garantiile loota. Lubatud eksperte siiski ei saadetud ja 25 tundi kokkulepitust hiljem tulid töömehed, kes luku korda tegid.

Kolmanda sundlukustuse järel tahab Endel Talvik uurida fonoluku paigutamise võimalusi.

Inglise koodluku puhul on see meile teadaolevalt Eestis esimene taoline juhtum. Siingi polnud viga lukus, vaid paigalduses.

Esiteks keerati polt, millega lukk kinnitati, luku esipaneelist läbi. See takistas lingi liikumist ja võis põhjustada ülekeeramise ning seda takistava detaili purunemise.

Teiseks polnud ukse valmistajad ja paigaldajad kinnitanud uksepiidale lukuvastust, mistõttu teravate servadega piit rikkus lukukeele.

Kolmandaks tulnuks luku kasutajaid paremini teavitada.

Luku ostjad aga peaksid arvestama, et koodlukk sobib rohkem siseuksele, kus vandaalidel seda raskem rikkuda või varastel kaasa viia. Uks tuleks varustada sulguriga, et pehmendada ukse sulgemisest lukukeelele tekkivat survet.

Soovitasime kliendile, et ta seda lukku ei valiks. Aga kuna tegemist on soliidse firma kena disainiga lukuga, jäi ta endale kindlaks.

Keelduda polnud meil põhjust. Seda teeme ainult nn Türgi lukkude puhul, millest tõepoolest pole kasu. Pealegi on tellija eelistatud ERA koodlukus kasutatud plastmassosad üllatavalt löögikindlad.

Konkreetsel juhul tuli siiski metallist ja plastmassist lukukeel hiljem vahetada vaid metallist keele vastu.

Tarbijakaitse seadusest lähtudes on toodetel kuuekuuline garantiiaeg, mis algab luku paigaldamise hetkest. Seega saame rikke korral pöörduda lukumüüjate poole. Meie jaoks on see oluline, sest enamik lukke, mida paigaldame, on hinnavahemikus 500--2000 krooni.

Hetkel kuum