26. jaanuar 1999 kell 22:00

Valitsus on astmelise tulumaksu vastu

Rahandusminister Mart Opmanni hinnangul on selge, et maksusüsteemi muutmine on valimispropaganda, sest riigikogu praegune koosseis eelnõu menetleda ega vastu võtta ei jõua.

Peale põhimõttelise eitava hinnangu maksusüsteemi progresseeruvaks muutmisele ei poolda valitsus Opmanni teatel maksu laekumist täies ulatuses riigieelarvsse.

Kui praegu laekub 56% üksikisiku tulumaksust kohalikesse eelarvetesse, siis Keskerakonna idee järgi hakkaks maks laekuma 100% riigieelarvesse.

Opmanni sõnul lõhutakse nii ära kohalike omavalitsuste tulubaas. «Kust leida katteallikad miljardile kroonile?» küsis ta.

Keskerakonna algatus sisaldab Opmanni sõnul mitut esialgu väiksena näivat ümberkorraldust, mis muudavad oluliselt kehtivat tulumaksusüsteemi ja tekitavad augu riigieelarvesse.

Ka mullu juulis asus valitsus astmelise tulumaksu osas eitavale seisukohale.

Keskerakonna tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu langes mullu novembris Reformierakonna algatusel riigikogu menetlusest välja, ent selle aasta alguses esitas Keskerakond selle taas menetlusse.

Eelmise aasta juunis riigikogule esitatud eelnõu kehtestaks 2000. aastal praeguse ühtlase asemel neljaastmelise tulumaksu.

Eelnõu tõstaks maksuvaba miinimumi 1200 kroonile ja maksustaks 485 601 krooni ületava aastatulu osa 33% maksumääraga.

Paljud analüütikud ja poliitikud väidavad, et Keskerakonna tulumaksueelnõu on poliitiline propaganda ja pole majanduslikult otstarbekas.

Autor: BNS

Hetkel kuum