Silva Männik • 8 veebruar 1999

Tasumata arved kindlustuse alla

Seni võis eksportivale ettevõttele kauba eest tasunud faktooringufirma juhul, kui ostjalt mingi aja möödudes raha siiski ei laeku, nõude uuesti müüja ehk eksportiva ettevõtte vastu pöörata.

Hansa Capital pakub eksportijale nüüdsest peale kauba eest tasumise ja arvete administreerimise ka ebatõenäoliselt laekuvate arvete kindlustust, lausus ettevõtte faktooringuosakonna juhataja Kalle Kiigske. See sai võimalikuks pärast Hansa Capitali liitumist 48 riiki ja 134 ettevõtet hõlmava rahvusvahelisi faktooringufirmasid ühendava ketiga Factors Chain International (FCI).

Skeemi kohaselt saadab eksportiv ettevõte välismaisele ostjale kauba ning raha selle eest saab ta kohe Hansa Capitali tütarfirmalt, ASilt Hansa Liising Eesti. Viimane saab raha välispartnerilt, kes ostja koduriigis ostjalt ise raha nõuab.

Juhul kui ostja osutub maksejõuetuks, on välispartner ikkagi kohustatud 90 päeva jooksul pärast arve tähtaega ASile Hansa Liising Eesti garantiialuse makse ära tasuma. Seega saab Eesti ettevõte kauba eest raha täielikult kätte ilma, et peaks ostja pankroti korral oma nõudeid tõestama ja lõputult ootama.

Uue süsteemi eelis on Kiigske sõnul see, et ostja ja müüja saavad asju ajada emakeeles oma kodumaal asuva faktooringufirmaga. Ettevõte sõlmib vaid ühe universaalse eestikeelse faktooringulepingu ASiga Hansa Liising Eesti, mis kehtib korraga erinevate ostjate ja kaupade puhul, rääkis Kiigske.

«Kahe faktoriga süsteem on pisut kallim, sest ta on tunduvalt töömahukam ning ka riskitasu on kõrgem,» tunnistas Kiigske. Aastane intress Saksa margal baseeruva lepingu puhul on 12%, keskmine makseaeg 30 päeva ja riskikulud on umbes 1% tehingu maksumusest, tõi Kiigske näite.

Praegu hõlmab ekspordifaktooring umbes kümnendiku Hansa Capitali 1,4 miljardi kroonisest aastakäibest. Hansa Capital ei võta suure riski tõttu töösse vaid Venemaale ja Ukrainasse eksportivate firmade taotlusi.

Ühisliisingu ASi faktooringudirektor Anti Pihtje ütles, et nemad Hansa Capitali pakutavat ekspordifaktooringut ei müü ega plaani ka FCIga liituda. Samas tunnistas ta, et tasumata arvete kindlustamine täies mahus on eksportijasõbralik.

Peale ekspordifaktooringu saavad Eesti ettevõtted ekspordi hõlbustamiseks kasutada ka kindlustusseltside pakutavat garantiikindlustust. Riikliku garanteerimise kohta võtab riigikogu seaduse vastu tõenäoliselt täna.

Hetkel kuum