10. veebruar 1999 kell 22:00

Arhiiviriiul vastavalt firma vajadustele

Kui arhiiviruumi põranda kandevõimest piisab on dokumente mõistlik hoida liikuvatel ehk lükandriiulitel. Liikuvad riiulid hoiavad ruumi kokku ligi 90%, makstes 50% enam kui tavalised statsionaarsed riiulid.

Arvestades näiteks ca 100 krooni ruumi ruutmeetri hinnaks, võime kindlalt väita, et lisakulutus täiuslikumale riiulile tasub end ära vähem kui aastaga.

Lükandriiuleid saab täiendada mitmesuguste lisadega.

Riiuliplaadi vahejagajad võimaldavad pinna sektoriteks eraldada, samuti hoiavad nad ära materjalide külilivajumise. Tugev ning mugav lugeja-tasapind mahub riiuliplaadi alla ega võta lisaruumi. Lokaalvalgustus süttib vaid riiulivahe avanedes. See annab olulise elektri kokkuhoiu. Üldvalgust vajate sel juhul vaid peakoridoris.

Kui arhiivimaterjalid on pidevas kasutuses, võib juhtuda, et lükandriiulite kompaktsus polegi voorus, takistades kiiret ligipääsu dokumentidele. Siin on alternatiiviks kahekordne riiul.

Seinariiulid on parim lahendus pisemates ja ebasümmeetrilistes ruumides. Riiulitasapinnana kasutatava plaadi saab lõigata täpselt seinast seinani. Kuna riiul kinnitub seinale, on võimalik põrand vabaks jätta, paigutades riiulid suvalisele kõrgusele.

Tänu heale värvivalikule -- kandekonstruktsioon valge või must, riiuliplaat valge, hall, pöök või mänd -- on seinariiulid sobitatavad peaaegu igasse interjööri.

Ripp-mappide süsteem on eriti mugav infomaterjalide kogumise algetapil ning kartoteekide pidamisel. Süsteemi eelisteks on kompaktsus ja see, et dokumendid saab kiiresti kätte, puuduseks ühe mapi suhteliselt väike maht.

Üks 1300 mm kõrgune nelja sahtliga püstak mahutab 260 mappi. Sellise hulga kiirköitjate hoidmine nõuaks minimaalselt 10 meetrit riiulipinda. Mapisahtlid on võimalik panna ka metallkappidesse koos riiulitega, kuhu peale pannakse kiirköitjad, samuti lükandriiulite külge.

Arhiiviriiuleid toodetakse nii kiirköitjate, arhiivikarpide kui ka näiteks suurte kaartide (A1-, A0- jm formaadid) hoiustamiseks. Riiulid tehaksegi ladustatavate materjalide iseärasuste ja tellija soovide järgi (kasvõi maalide vertikaalseks hoidmiseks näiteks kunstimuuseumis.

Ehitades suurt arhiiviruumi, on parim võimalus relsid, millel suuri riiuleid vedada, betooni valada -- nii jäävad põrandasse märkamatud, 8 mm laiused vaod. Kui ruum juba valmis, võib relssidevahelise põranda tõsta õigesse kõrgusse näiteks puitlaastplaadiga.

Sobivad arhiiviriiulid hoiavad ruumi kokku.

Autor: Tarmo Tuisk

Hetkel kuum