Kaja Koovit • 10. veebruar 1999 kell 22:00

Telekomi aktsiate müük turgutab Tallinna börsi

Uudisteagentuuri Reutersi andmetel prognoosivad tänaseks kiiret aktsia hinna tõusu ka lääne juhtivad analüütikud, kuid tõus kestab lühikest aega.

Telekomi aktsiaid tormavad täna müüma kohalikud väikeaktsionärid, kes aktsiaid kogu oma vaba raha eest märkides ei osanud arvata, et kuni miljoni krooni suurused ostusoovid täielikult rahuldatakse, lausus Hansapanga maakler Mattias Mustonen.

Vastukaaluks väikeinvestorite müügisoovidele prognoositakse välisinvestorite ostuhuvi. Sõltumatu Balti strateeg James Oates rääkis Reutersile, et aktsiaga hakatakse kauplema 40% tasakaaluhinnast kõrgemal ehk 120krooniselt hinnatasemelt. Nomura ostunoteering oli eile õhtul 107 krooni tasemel.

Williams de Broe analüütik Richard Windsor märkis, et suure nõudluse tõttu võib Telekomi aktsia lühiajaliselt ületada oma tegeliku väärtuse. Tasakaaluhinna tasemel on Telekomi aktsia võrreldav teiste telekommunikatsiooniettevõtete aktsiatega.

Telekomi aktsia hinna tõusu pidurdavaks teguriks pole müügisurve, vaid fundamentaalnäitajad, lausus Optiva Panga maakler Kaur Elviste. Ta lisas, et kasumit välja võtma tormavate väikeinvestorite hulk pole piisavalt suur tasakaalustamaks välismaist ostuhuvi ja aktsia hind peaks tõusma.

Välisinvestorid, kes said soovitud aktsiakogusest vaid kümnendiku püüavad aktsiaid turult juurde osta. Võimalust, et oodatust vähem aktsiaid saanud välisinvestorid löövad käega ja ruttavad saadud aktsiaid kiiresti müüma, hindasid spetsialistid vähetõenäoliseks.

Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik lausus, et telekommunikatsioonisektor on maailmas kõrgelt hinnatud. Soomlastel on eeskujuks Sonera ja Kesk-Euroopas Deutsche Telekom.

Moik ütles, et Telekomi aktsiaemissiooni suure ülemärkimise tulemusena on turule suunatud vaba raha, mis otsib investeeringut. Ta lisas, et enne Telekomi tulekut puudus Eesti turu vastu huvi. Hansapanga aktsia hind on viimasel ajal tõusnud just välismaalt tulnud ostusoovide survel ning juhul, kui Telekomi aktsia hind läheb täna börsil liiga kõrgeks, investeeritakse Hansapanka või teistesse pangandusssektori aktsiatesse, rääkis Moik.

Oates ütles Reutersile, et Telekomil on sümboolne tähtsus näitamaks, et Baltimaad on väljumas arenevate turgude kriisi varjust ja olukord erineb siin Venemaa omast.

Hetkel kuum