14 veebruar 1999

Tallinna Kaubamaja teenis mullu 8 miljonit kasumit

Kaubamaja kontserni puhaskasumist andis jaekaubandus Eestis 29,9 miljonit krooni. Jaekaubandus Soomes andis 15,8, Rävala Parkla 1,5 ning aktsiaoptsioon 4,6 miljonit krooni kahjumit.

Tallinna Kaubamaja juhatuse liikme Urmo Vallneri sõnul mõjutas kasumi kujunemist otsus kanda tegevuskuludesse Kadaka selveri asutamiskulud summas kolm miljonit krooni, mis algselt oli planeeritud kapitaliseerida.

Selle otsusega vähenevad kaubamaja tulevaste perioodide kulud, tõdes Vallner.

Aktsiaoptsioonist saadud 4,6 miljoni kroone kahjum oli Vallneri sõnul aasta lõpu seisuga tehtud aktsiate allahindlus.

Eelmise aasta alguse üldkoosoleku otsuse kohaselt korraldada juhtkonna motiveerimiseks kolmeaastase tähtajaga aktsiaoptsioon ostis kaubamaja turult 203 646 aktsiat keskmise hinnaga 40 krooni.

Aasta lõpuks oli aktsia hind turul langenud aga üle 50 protsendi. «See oli selle ajahetke seis ja kahjum tuli aktsia allahindlusest,» selgitas Vallner.

«Kaubamaja jaoks on tähtis, milline on aktsia hind optsiooni realiseerumise hetkel,» sõnas Vallner. Tema sõnul realiseerub optsioon 15 protsendi ulatuses selle aasta kevadel.

«Selleks ajaks võib aktsia hind tõusta,» lausus ta. Tallinna börsil kaupleb kaubamaja aktsia praegu 19,40 krooni juures.

30 protsenti optsioonist realiseerub järgmisel ning aastal 2001 55 protsenti.

Vallneri sõnul oli kasumiprognoosis arvestatud, et 1998. aasta lõpuks omandab Tallinna Kaubamaja ka puuduvad 26 protsenti Tartu Kaubamaja ASi aktsiatest.

«Antud hetkel läbirääkimised aktsiate ostuks Tartu tarbijate ühistuga jätkuvad,» ütles Vallner. Kaubamaja konsolideeritud brutokäive ulatus miljardi kroonini, mis võrrelduna 1997. aasta sama perioodi andmetega kasvas 13,3 protsenti, kuid jäi 3 protsendiga prognoositust väiksemaks. Vallneri sõnul oli Kaubamaja pearõhk kasumi kujunemisel jaekaubandustegevuse hooajalisuse tõttu asetatud neljandasse kvartalisse.

«Selleks ajaks oli aga Eesti majanduskasv pidurdunud, ja see mõjutas tarbijate käitumist,» rääkis Vallner. «Tarbimine asendus säästmisega.»

Eesti jaekaubanduse kogumaht oli statistikaameti andmetel neljandas kvartalis ligi 10 protsenti väiksem kui 1997. aastal.

Autor: BNS

Hetkel kuum