Sirje Niitra • 22 veebruar 1999

Rakvere piiritusetehase omanik huvitub Moest

Winum-E juhataja Arno Narro sõnul on nende firma Rakvere piiritusetehasega tõsiselt tööd teinud ja seal tootmise käima saanud.

«Et piirituse hinda ka lääne turul konkurentsivõimeliseks saada, tuleb toota efektiivsemalt. Kuna Rakvere ja Moe tegutsevad ühel ja samal turul, saaks nende ühendamisel nii tootmis- kui ka juhtimiskulusid oluliselt alla viia,» lausus Narro. «Eesti oludes on ka üks piiritusetehas liiga palju, aga kui need juba olemas on, tuleks neid üheskoos vaadelda.»

Narro hinnangul kaotab Moe tehas tootmise seiskamise tõttu miljon krooni kuus ja seda on Winum-E ka oma ostuhinna pakkumisel arvestanud. «Pakkumus jääb tunduvalt alla kümne miljoni,» tunnistas ta.

ASi Moe Piiritusetehas juhataja Enno Harmipaik lausus, et tehase hind kõigub viie ja viieteist miljoni krooni vahel.

«Kui ETFC kontserni esindav huvigrupp, kelle käes on Rakvere piiritusetehase näol juba praegu 40% Eesti piirituseturust, ka Moe ära ostab, tekib eramonopol, millel võivad olla ettearvamatud tagajärjed,» märkis Harmipaik.

Narro sõnul pole jutt monopolist õigustatud, sest kolmandik Eestis kasutatavast piiritusest tuleb juba täna mujalt sisse.

OÜ Tulivesi Invest esindajana Moe piiritusetehase nõukogusse kuuluv Leonid Jakerson ütles, et Tulivesi kavatseb oma põhikirjajärgset eelisostuõigust kasutades esitada ülejäänud kahe kolmandiku Moe piiritusetehase aktsiate ostuks oma pakkumuse.

Winum-E juhataja Arno Narro sõnul pole Tulivesi eelisostuõigus kindel. «Minu meelest ei ole juristid selles suhtes sugugi üht meelt,» selgitas ta. Asi võib tema ütlusel lõppeda sellega, et kui Tulivesi ei võida, järgneb erastamisotsusele pikk ja tüütu kohtuvaidlus.

Moe piiritusetehase aktsiapaki laiendamisel sõlmitud lepingu tingimusi piirituse ekspordi tagamise kohta on Tulivesi Jakersoni sõnul täitnud. See, et tehas praegu seisab, on tema sõnul juhtkonna otsus.

Harmipaik kinnitas, et vajalikud lepingud on ettevõttel olemas, kuid nende täitmine lükkus edasi Venemaa finantskriisi tõttu.

«Suurema kahju vältimiseks olime sunnitud piirituse saatmise sinnapoole lõpetama,» märkis Harmipaik. Teiseks kukkus selle aasta algul aktsiisitõusu tõttu kokku Eesti siseturg, lisas ta.

Tulivesi Invest, mille kapitali esindab väliseestlane Valentin Koldre, omandas kolmandiku Moe aktsiapakist 1997. a mais 3 miljoni krooni eest, lubades avada ettevõttele raskel ajal välisturu.

Esimesel aastal tagas uus omanik välistellimusi 3,2 miljoni liitri ja 1998. aastal 3,6 miljoni liitri ulatuses, tegelikult eksportis aga tehas mõlemal aastal kaks miljonit liitrit piiritust.

Hetkel kuum