Kaja Koovit • 25 veebruar 1999

EMV üllatas kahjumiga

«Kogu asja on valesti aetud ja palju oli kahtlasi projekte, mille õnnestumine oli juba algusest peale küsitav,» kommenteeris eelmise aasta keskel EMVs tööle asunud Siimann. Ta lisas, et sarnaselt on käitunud kogu Eesti majandus, kus tõusuperioodi eufoorias hakati tegelema paljude kõrvalasjaga, milleks puudusid oskused.

Siimanni sõnul tegi EMV kavandatud emissioonist laekuva raha ootuses eelmise aasta esimeses kvartalis mittevajalikke kulutusi 20 miljoni krooni ulatuses. Muu hulgas ostis Eesti üks suuremaid ehitusfirmasid endale kaugsõiduautosid, mis polnud ettevõtte põhitegevusega seotud.

EMV Saksa tütarettevõtte pankrotiga tekkinud kulud olid 6,4 miljonit krooni, märkis Siimann. Samuti on ehitustegevuse jaoks tarbetult kõrge ettevõtte laenukoormus, mis küündis aasta lõpus 60,4 miljoni kroonini. EMV eelmise aasta auditeerimata netokäive oli 785 miljonit krooni.

ASi Merko Ehitus finantsdirektor Ülo Metsaots sõnas, et EMV kahjum on ootamatu. Arvestades firmas toimunud ümberkorraldusi oli selge, et kulud on oodatust suuremad, lisas ta.

Martti Siimann ei nõustunud avaldama EMV tänavust majandustegevuse prognoosi. Tema sõnul on tänaseks aga ettevõtte bilanss puhastatud rämpsust, ja objekte, mis ei tööta kasumiga, ei ole. «Kui meile just pommi alla ei panda, peaksime sel aastal kasumit teenima,» kinnitas Siimann.

EMV lepingutega tagatud ehitustööde maht on 460 miljonit krooni. Firmal on seni veel allkirjastamata Tartu vangla ehitusleping, mille kahe aasta tööde kogumaht on käibemaksuta 310 miljonit krooni.

EMV juhatus vahetati välja eelmisel kevadel, kui ettevõtte suuraktsionäri Baltic Republics Fundi nõustav Hansa Investments nurjas EMV ühinemise Merko Ehitusega ettekäändel, et firma on suuteline jätkama iseseisvalt.

Hansa Investmentsi tegevdirektor Piret Raudsepp ütles eile, et Baltic Republics Fund on pikaajaline investor, kes ei heitu lühiajalisest tagasiminekust. Ta lisas, et senised ümberkorraldused EMVs on olnud positiivsed.

Hetkel kuum