3. märts 1999 kell 22:00

Lahing telekomituru pärast

Endised monopolfirmad püüavad liberaliseeruval Euroopa telekommunikatsiooniturul tugevdada oma positsioone, otsides koostööpartnereid ja püüdes osta aktsiapakke teistes teleoperaatorfirmades. Kogu Euroopa telekommunikatsioonituru seisukohalt on oluline, milliseks kujuneb Telecom Italia saatus. Kui Euroopa suuruselt neljas telekomifirma peaks minema talle ca 58 miljardi dollari suuruse ostupakkumuse teinud erafirma Olivetti kätte, siis vallandab see ka teistes Euroopa riikides ühinemislaine.

Kogu eelmise nädala on Telecom Italia tarmukalt võidelnud viis korda väiksema Olivetti vaenuliku ülevõtmiskatse vastu ning püüab reformide ja liitumiste abil oma positsioone tugevdada. Kuulduste kohaselt tahab Telecom Italia ise ühineda Euroopa suurima mobiiltelefonioperaatori Itaalia TIMiga. Lisaks arvatakse, et ka British Telecom ja USA AT&T on Itaalia telekomile oma toetust pakkunud.

Saksa analüütikud ei pea tõenäoliseks, et Deutsche Telekom (DT) alustaks Telecom Italiaga koostööd, sest tal on juba rohkesti kontakte selle konkurentidega. Ilmselt hakkab ta ostma väiksemaid mobiiltelefonifirmasid nii kodu- kui välismaal. Seda kinnitab paar nädalat tagasi ostetud enamusaktsiapakk Austria firmas Max. mobil.

Tugeval positsioonil on Saksa Mannesmann, mis juba praegu on Euroopa mobiiltelefoniturul väga tugev, kuid kahe aastaga püüab saada olulise positsiooni kõigis suuremates Euroopa riikides.

Mannesmann jälgib praegu pingeliselt Itaaliat, sest Olivetti on teatanud, et müüb Euroopa suuruselt teise mobiiltelefonifirma Omnitel ja digitaalvõrgufirma Infostrada Mannesmannile, kui tal õnnestub Telecom Italia endale saada. Mannesmannile kuulub juba praegu 49,9% Omniteli ja Infostrada valdusfirma Oliman aktsiatest.

Saksa VEBA, kellele kuuluvad operaatorfirmad Otelo ja E-Plus, püüab suurendada oma turuosa just mobiiltelefoniturul. Selle ostutuhinat jahutab esialgu telefonifirmade aktsiate kõrge hind.

Üldiseks tendentsiks on, et kõik Euroopa telekomifirmad püüavad leida endale partnerit USAst, et nende oskusteabe ja kapitali abil Euroopas turuliidriks tõusta.

Autor: KL

Hetkel kuum