Valimistulemused viisid börsi tõusule

Paremerakondade valimisvõit riigikogu valimistel innustas eile investoreid Tallinna börsil ja ÄP indeks rallis päevaga likviidsemate aktsiate eestvedamisel 3,8% ülespoole, 356,06 punktile. Börsisüsteemi päevakäive oli 29,39 miljonit krooni.

Kuigi paremerakondade võit riigikogu valimistel oli napp, on mitmed vaatlejad rutanud seda nimetama oodatust isegi paremaks. Tundub, et 53 kohta riigikogus annavad parempoolsele kolmikliidule piisava jõu ka valitsuse kokkupanemiseks. Parempoolse valitsuse moodustamine on kahtlemata meeltmööda finantsturgudele.

Tugevalt positiivne oli valimistulemustele ka aktsiaturu reageering. Hoolimata võimalusest, et ettevõtjate esimese eelistuse saanud Reformierakond peaministrikohast ilma jääb, peaks uus valitsus ka Mart Laari juhtimisel ja Hansapanga asutaja ning kauaaegse juhatuse esimehe Jüri Mõisa kujundatava majanduspoliitika korral liikuma õiges suunas.

Tavalisest palju elavam oli eile kauplemine Eesti aktsiatega ka välisturgudel. Hansapanga aktsiaga oli kella 18.00ks Eesti aja järgi tehtud tehinguid 5,37 miljoni krooni väärtuses ja aktsia hind püsis 85 kr (Helsingis) ja 88,4 kr (Frankfurdis) vahel. Tallinnas sulgus Hansapanga aktsia pärast kiiret 5,9protsendilist tõusu 85,25 kroonil. Teine turu liideraktsia Telekom püsis samal ajal ca 115 kr tasemel.

Maaklerite sõnul olid eile Tallinnas aktiivsed eeskätt kohalikud investorid, kes positiivsetest uudistest tiivustatuna tõttasid aktsiaid ostma. Samas paneb lühikese aja jooksul toimunud kiire hinnatõus järjest rohkem mõtlema võimalikule hinnakorrektsioonile.

Tõususuuna püsimine eeldab lisaks üldist positiivset tausta loovatele suhteliselt headele makrouudistele, parempoolsete valimisvõidule ja intressitasemete langemisele ka ettevõtete majandustulemuste paranemist. Esimene reaalne märk arengust ettevõtete tasemel peaks tulema järgmisel esmaspäeval, mil selguvad pankade veebruarikuu majandustulemused.

Hetkel kuum