Sirje Niitra • 9. märts 1999 kell 22:00

Norma maksab 8 mln eest dividende

Norma aktsionäride üldkoosolekule teeb ettevõte juhataja ettepaneku maksta dividendideks 20 protsenti eelmisel aastal teenitud puhaskasumist. Ühe aktsia kohta maksab ettevõte omanikele dividende 65 senti.

Norma Grupi kasumist moodustab Norma teenitud kasum üle 90 protsendi. Samas on Norma Grupil praegu kohustusi 75 miljoni krooni eest.

Vahetult enne dividendide jagamise otsustamist lõpetas Norma töölepingu senise finantsdirektori Peep Pihotaloga. «Kui omanikel on töötajatega erinev nägemus, peab töötaja oma seisukohti korrigeerima või lahkuma,» seletas Pihotalo töölepingu lõpetamist. «Aktsionär ei saa ju lahkumisvaldust kirjutada,» lisas ta.

Pihotalo sõnul pole Normal juba aasta aega nii hea majandusseis olnud kui praegu. «Müüginäitajad on üleval, kasum on hea ja raha liigub,» lausus endine finantsjuht. «Järelikult peaksid omanikud juhtimisega rahul olema,» lisas ta.

Norma juhataja Peep Siimon leidis, et Pihotalo lahkumiseni viinud probleemid said alguse pool aastat tagasi, kui ettevõtte juhatus laiali saadeti. «Juhatuse liikmena oli Pihotalo vastutus suurem ja informatsioon terve firma kohta parem,» lausus Siimon. «Usun, et tal jäi rakendusvõimalusi väheseks ja see võis olla ka rahulolematuse põhjus.»

Siimon kinnitas, et Normal läheb praegu normaalselt ja ettevõte on hakanud Venemaalt võlgu kätte saama. «Ega see kergelt tule, aga praegu saame raha rohkem, kui ise sinna kaupa saadame,» rääkis ta.

Norma Grupi nõukogu esimees Jüri Käo lükkas ümber kuuldused, et Norma Grupp kavatseb oma tütarettevõtete juhtimise kontserni alla viia ja kontsern seejärel tervikuna maha müüa. Mingeid läbirääkimisi välisinvestori leidmiseks tema kinnitusel käimas ei ole. «Ehkki seda ei saa kunagi välistada,» lisas Käo.

«Täna on ettevõttel raha rohkem kui äriplaane selle kasutamiseks,» märkis Käo.

ASi Norma realiseerimise netokäive oli eelmisel aastal 410,8 miljonit krooni ja ettevõtte puhaskasum 43,3 miljonit krooni.

Käibe ja kasumi suurt langust võrreldes 1997. aastaga põhjendas Peep Pihotalo börsile saadetud teates idaturu makseraskustega, USA dollari kursi langusega ja rubla devalveerimisega. Eelmisel aastal investeeris Norma Grupp ettevõttesse ligi 100 miljonit krooni, tänavu on kavas investeerida umbes 50 miljonit krooni.

Hetkel kuum