Kristina Traks • 10. märts 1999 kell 22:00

Eksriigikogulased võtavad aja maha

Riigikogu liikme kuupalk on neli Eesti keskmist kuupalka ehk praegu umbes 17 000 krooni. Endised riigikogulased saavad palka, mis moodustab kolmveerand nende palgast ehk üle 12 000 krooni. Sellise summa saab riigikogulane aasta jooksul pärast parlamendist lahkumist iga kuu.

Otse riigikogust pensionile minnes saab riigikogulane vanadustoetust sõltuvalt riigikogus oldud ajast samuti kuni 75 protsenti palgast ehk hetkel kuni 12 000 krooni.

«Mõtisklen veidi aega, võtan tütre käest arvutitunde, teen kodus remonti ja eks siis näe, mida edasi tegema hakkan,» räägib endine riigikogulane Märt Kubo. «Vähemalt sügiseni tahaks sellist aega iseenda jaoks.»

Üle viie aasta riigikogus istunud 69aastane Endel Eero ütleb, et proovib nüüd vaba elu. «Harjumatu on küll mitte midagi teha, kuid rabeleda pole ka ju enam mõtet,» arvab Eero. Eero saab riigikogus oldud aja eest iga kuu pensioni 7000 krooni. «Majanduslikke muresid mul pole,» kinnitab sotsiaalkomisjoni juhtinud Perede ja Pensionäride liidu liige.

Eelmise riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehel Peeter Lorentsil on hea meel, et teda uuesti riigikokku ei valitud. «Kandideerisin, et meie erakonna nimekiri oleks pikem,» ütleb koonderakondlane Lorents. Ta lisab, et hea meelega puhkaks, kuid peab valima erinevate tööpakkumiste vahel ja puhkamiseks ei jäägi aega. Lorents on ka ASi Büroomaailm osanik.

«Ootan häid tööpakkumisi ja kui midagi ei tule, siis hakkan ilmselt ise äri ajama,» ütleb kuus aastat riigikogus istunud endine väliskomisjoni esimees Eino Tamm. Ta lisab, et üle kahe kuu küll lihtsalt kodus olla ei taha. «Riigikogu toetus ei ole see summa, millega ma rahul oleks,» sõnab Tamm ja lubab endale otsida töökoha, kus saab suuremat palka. Õnnestunud majatehinguga Tallinnas Raekoja platsil teenis Tamm mõni aasta tagasi üle 10 miljoni krooni.

Praegu Slovakkias suusatav Mati Meos ütleb, et enne suve ei taha ta ennast uue töökohaga siduda, sest riigikogus töötamise ajal on kodused tööd ripakile jäänud. «Tahan kõigepealt maja ehituse lõpetada ja eks siis vaatan, mis teen,» räägib Meos. Ühes on ta kindel -- Tartust Tallinna ta enam tööl käia ei taha.

Hetkel kuum