Kristi Malmberg • 10. märts 1999 kell 22:00

Keskerakond koostab edasist tegevusplaani

Keskerakond võitis küll valimised, saades riigikogus 28 saadikukohta, kuid Isamaaliit, Reformierakond ja Mõõdukad saavutasid kokku 53 parlamendikohaga ülekaalu ja moodustavad valitsusliidu.

Keskerakonnal ja tema võimalikel koostööpartnereil Maarahva erakonnal, Koonderakonnal ja Ühinenud Rahvaparteil on riigikogus kokku 48 kohta.

Väli kinnitusel käivad Keskerakonnal kõnelused mitme erakonnaga ja seis on üsna intrigeeriv. «Meie esimene koostööpartner on Maarahva erakond ja pikaajaline hea koostöökogemus Tallinna linnavolikogust on meil ka Ühinenud Rahvaparteiga,» lausus Väli.

Väli ei soovinud veel täpsemalt Keskerakonna plaane avalikustada, sest tänane juhatuse koosolek koos uue fraktsiooniga on esimene ja mingeid konkreetseid otsuseid sealt ei tule. «Las praegu räägib Laar, olgu talle kõik kanalid avatud,» märkis Väli. Isamaaliidu juht Mart Laar on paremerakondade peaministrikandidaat.

Maarahva erakonna liige Tiit Tammsaar kinnitas eile, et konkreetseid kõnelusi valitsusliidu moodustamise teemal pole olnud. Sama väitis ka Koonderakonna nimekirjas parlamenti pääsenud Mai Treial.

«Juttu oli sellest valimisteööl, aga praegu on ootusteaeg,» selgitas Tammsaar. «Kõik oleneb ju ikkagi sellest, millise otsuse langetab president.»

Presidendil on põhiseaduse järgi aega peaministrikandidaadi määramiseks aprilli alguseni.

Poliitikute hinnangul pole tõenäoline, et Keskerakond eesotsas oma liidri Edgar Savisaarega niisama lihtsalt alla annab ja pealt vaatab, kuidas paremerakonnad valitsust moodustavad. Oma positsioonide kindlustamiseks on Savisaarel aga vaja tekitada segadust paremerakondade seas. «Selles on Savisaar aga suur meister,» märkis Tammsaar. «Ootame põnevusega, mis juhtuma hakkab.»

Täna kogunevad ka kolm paremerakonda arutama valitsusprogrammi ja koalitsioonileppe põhimõtteid ning ministrikohtade jaotust. Eile õhtul arutasid samu küsimusi Mõõdukate ja Reformierakonna juhatus ning teisipäeval Isamaaliidu juhatus.

Hetkel kuum