21. märts 1999 kell 22:00

Uus mobiilistandard lubab rääkida ühtsena üle maailma

Uus standard on osaliselt GSMi sarnane, kuid siiski uus, kolmanda põlvkonna digitaalne mobiilsidestandard.

UMTS (universaalne mobiiltelekommunikatsiooni süsteem) peaks laienema üle kogu maailma. UMTS hakkab tõenäoliselt tööle alates aastast 2002, sellest ajast peale peaks saama osta vastavaid seadmeid.

«GSM on samuti globaalne, kuid mitte niivõrd, sest GSM töötab erinevate sagedustega, mis omavahel ei ühti,» selgitas Eesti Mobiiltelefoni tehnikadirektor Tõnu Grünberg. GSM töötab sagedustel 900, 1800 ja 1900 megahertsi, Eestis ja mujal Euroopas kasutatakse 900MHz sagedust, vähesemal määral 1800MHz. USAsse minnes on vaja aga omada mobiiltelefoni, mis töötab 1900MHz GSM-süsteemis.

UMTSi võlu seisneb selles, et see oleks üle kogu maailma ühesuguse, 2 gigahertsise sagedusega töötav standard. Kõrgema sagedusega standard on ka kvaliteetsem, kui seda on GSM.

«GSM ei suuda enam rahuldada kõiki inimese välja mõeldud vajadusi, selleks siis mõeldi välja UMTS,» selgitas Grünberg. Ta rääkis, et see on samm edasi, teenuste osas on UMTSi juurutamine sama suur hüpe kui NMT-lt GSMile üleminek.

Kui praeguseks on NMT-standard, mida kasutati ainult Põhjamaades ja Balti riikides, peaaegu välja surnud, ennustas Grünberg GSMile vähemasti veel kümneaastast eluiga.

«GSM on praegu arengufaasis ja ma usun, et ta peab sama palju aastaid vastu kui NMT,» ütles Grünberg.

NMTd hakati juurutama Soomes 1981. aastast ja väga vähesel määral on see seniajani kasutusel. EMT 151 500 kliendist kasutab NMT telefoni Grünbergi sõnul 13 000--15 000 inimest.

Soomes on juba välja antud neli UMTSi litsentsi, Eestis seda veel tehtud pole.

Sideameti peadirektor Jüri Jõemaa ütles BNSile, et UMTSi kasutuselevõtu tehnilise ettevalmistusega tegeleb sideamet juba praegu.

Teenuste pakkumise korraldamine sõltub ettevalmistatavast telekommunikatsiooniseadusest.

Grünbergi arvates töötavad esimesed UMTSi süsteemi mobiiltelefonid ka GSM võrgus, sest UMTSi leviala on esialgu ainult linnade südametes, loodusesse see nii kiiresti ei jõua.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum